Brezilya ve Arjantin’den ortak para projesi: “Bitcoin daha iyi olur”

Brezilya ve Arjantin daha geniş bir ekonomik entegrasyon amacıyla ortak bir para çıkarma projesi başlatıyor. Brezilya’nın yeni seçilen başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ve Arjantin başkanı Alberto Fernandez, yazılan ortak açıklama metnin altına imza attılar ve projeyi resmileştirdiler.

Yazılı metinde iki ülke yerel parası üzerindeki engellerin ortadan kaldırılması ve ortak ticaretin kolaylaştırılmasının amaçlandığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“İki ülke ayrıca ortak bir Güney Amerika parası çıkarılması konusunda da ilerletilmiş görüşmelere devam etmektedir. Hem ticaretin geliştirilmesi hem de finansal ilişkilerin kolaylaştırılarak maliyetlerin düşürülmesi adına proje görüşmeleri devam etmektedir”

“Her şeyin ilk aşamasındayız”

Arjantin Maliye Bakanı Sergio Massa da konuyla ilgili açıklamasında, “Ortak bir para çıkarılması için gerekli olan parametreler üzerinde çalışmalar başlatılacaktır. Bu çalışmalara merkez bankaları da dahil edilecektir. Kimse şu an için büyük beklentilere girmesin, henüz her şeyin ilk aşamasındayız” dedi.

İlk ziyaret de Arjantin’e…

Brezilya’nın yeni seçilen başkanı Lula’nın Bolsonaro döneminde ilişkilerin gerginleştiği Arjantin ile yeniden normalleşme istemesi nedeniyle, başkan seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini bu ülkeye yaptığı biliniyor. İki ülke arasında bu seviyede bir ziyaret 4 yıldır yapılmıyordu.

Armstrong’dan Bitcoin çağrısı…

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong ise Bitcoin önerisinde bulundu ve “İki ülke Bitcoin’e geçmeyi düşünürler mi diye merak ediyorum. Muhtemelen bu, uzun vadede alacakları en doğru karar olur” dedi.

Armstrong’un bu yorumuna ise bir başka analist Raoul Pal karşı çıktı. Pal, Bitcoin’deki volatiliteyi sebep göstererek, “Hiçbir ülke bu kadar fazla volatilitesi olan bir parayı yerel parası yapmaz” dedi.

Pal’ın tweet’inin altına ise birçok gelişmekte olan ülkenin para birimlerinin son senelerde yaşadığı volatilite örnek olarak gösterildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde de Rusya ile İran, ortak bir kripto para girişimi başlatma kararı almışlardı.

Yorum Bırak