BUSD kısıtlaması ve USDC haberleri USDT’ye yaradı: 1 milyar dolar artış

Paxos’un ihraç ettiği BUSD’ye karşı hem SEC hem de New York Finansal Hizmetler Departmanı’nın harekete geçmesi ve benzer bir durumu Circle’ın çıkardığı USDC’nin de yaşayacağı haberleri Tether’e yaradı.

BUSD’den USDT’ye geçiş

En büyük sabit coin konumundaki USDT’nin piyasa değeri dünden bu yana 1 milyar dolardan fazla arttı. Salı gününe 68.47 milyar dolar piyasa değeriyle başlayan USDT’de bu rakam şu anda 69.6 milyar dolar… USDT piyasa değerinde görülen artış kadar, hatta daha fazla bir düşüşün de BUSD’de görülmesi, geçişin büyük bölümünün BUSD’den USDT’ye olduğuna işaret ediyor.

Tether dominansı %50’yi geçti

Dün 16.1 milyar dolar piyasa değerine sahip olan BUSD’de bu rakam şu anda 14.7 milyar dolar. Rakamlardaki son değişimlerin ardından, 137 milyar dolarlık sabit coin piyasasındaki Tether hakimiyeti %50’nin de üzerine çıktı.

Hatırlanacağı üzere pazartesi günü Paxos şirketi yaptığı açıklamada BUSD üretimini durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş ancak daha sonra da bir başka açıklamayla SEC ile sonuna kadar ve güçlü şekilde mücadele etmeye de hazır olduğunu belirtmişti.

Öte yandan BUSD’nin “başına gelenlerin” Circle’ın ihraç ettiği USDC’de de olacağı, hatta SEC’nin bu şirkete de bir uyarı mektubu gönderdiği yönünde haberler çıkmıştı. Circle yöneticileri ise haberleri reddetmişti.

Yorum Bırak