Cardano’da gözler şubat ayına çevrildi: Hazırlıklar bitiyor

Cardano’nun ana şirketi olan Input-Output’un Cardano geliştiricisi Tim Harrison, birlikte çalışabilirliğini iyileştirmenin yanı sıra merkeziyetsiz çapraz zincir uygulamalarının geliştirilmesini sağlamak için tasarlanan blok zinciri güncellemesinin ayrıntılarını paylaştı.

Güncellemenin Cardano’da kullanılan kriptografik ilkellerini doğrudan etkileyeceğini belirten Tim Harrison, Cardano ekosisteminin tamamında hazırlıkların bir süredir devam ettiğini aktardı. Harrison, IOG ve Cardano Vakfı’ndaki core mühendislik ekipleri, SPO’lar, dApp geliştiricilerinin, Kasım 2022’den bu yana test ortamında olumlu sonuçlar aldığını da kaydetti. Cardano geliştiricisi, yeni teknolojinin artık Cardano ana ağında kullanılmaya çok yakın olduğunu da ilan etmiş oldu.

“Zincirler arası projeler oluşturmak kolaylaşacak”

Harrison’un aktardığına göre, güncelleme Plutus akıllı sözleşme platformuna ortak dijital imza standartları için destek sunarak zincirler arası projelerin oluşturulmasını kolaylaştıracak.

Harrsion, ve gibi diğer blok zincirleriyle çalışmak için aralarındaki algoritma farklılıkları nedeniyle çok fazla zaman, dikkat, çaba ve para harcamak gerektiğini belirtti. Geliştirici, bunun yalnızca önemli bir zaman ve enerji yatırımı gerektirmediğini aynı zamanda kötü niyetli saldırı olasılığını da artırdığını ileri sürdü.

Yazıda, Cardano’nun temel dijital imza algoritması Ed25519 desteğine ek olarak, ECDSA ve Schmitt imzalarını desteklemek için gömülü özelliklerin de olacağı bildirildi.

Güncelleme tarihi belli oldu

Bu arada Harrison, borsalara bir güncellemenin geleceğinin halihazırda bildirildiğini, böylece buna zamanında hazırlanabileceklerini kaydetti. Güncelleme, test ağlarında 11 Şubat 2023 TSİ 03.00 gibi erken bir tarihte, ana ağda ise 15 Şubat 2023 TSİ 00.44’te gerçekleşecek. Bundan sonra, Plutus’taki akıllı sözleşme geliştiricileri için en üst düzeyde güvenlik sağlayan daha çeşitli çoklu ve eşikli imza tasarımları mevcut olacak.

Yorum Bırak