Celsius bağlantılı 11.500 wBTC yakımı, arzı rekor seviyeye düşürdü!

Mayıs ayındaki Terra LUNA çöküşüyle birlikte iflas eden Celsius’a bağlı bir cüzdan dün itibarıyla 260 milyon dolar değerde 11.500 adet wBTC yaktı.

Bu yakımın ardından ise wBTC arzı 164 bin 396 ile, 2021 yılının mayıs ayından bu yana en düşük seviyeye geldi. Bununla birlikte wBTC’nin aylık büyüme oranı da eksiye düştü ve %-7.39 oldu. Yakımın Celsius tarafından yapıldığını ise blok zinciri analitik ve takip platformu Nansen duyurdu.

1’e 1 oranda Bitcoin fiyatına eşit olan ve özellikle merkeziyetsiz finans alanında çok fazla kullanılan wBTC’nin arzı 2022’nin nisan ayında ise 285 bin ile zirve noktaya ulaşmıştı.

Bilindiği üzere Bitcoin sahibi olan bir kişi BT’leri wBTC’ye çevirmek istediği zaman, bir yakım mekanizması devreye giriyor. Gerçek Bitcoin(ler), Bitcoin blok zinciri üzerinde bir saklama adresine gönderiliyor ve daha sonra kilitleniyor. Gerçek Bitcoin’ler alıcıya ulaştığı zaman ise, gönderilen BTC kadar wBTC, Ethereum blok zincirinde üretiliyor.

Bitcoin, Ethereum ağında ve dolayısıyla merkeziyetsiz finans ve akıllı sözleşmeler alanında kullanılamadığı için, ona eşit olan wBTC bu konuda ilgi görüyor.

FTX de çekmeye çalışmıştı

Hatırlanacağı üzere kasım ayında iflas eden FTX borsası da, iflas başvurusu yapmadan kısa süre önce 3 binden fazla wBTC’yi Bitcoin’e çevirmeye çalışmıştı. wBTC’yi ihraç eden Bitgo şirketine ulaşan bir Alameda çalışanı, ret cevabı almıştı. BitGo, geçmişte yapılan işlemlerden farklı olan ve kendisini tanıtmayan şirket çalışanının tavırlarından şüphelenmiş ve “Hayır” yanıtı vermişti. wBTC’lerin yakılmasıyla birlikte ise BitGo şirketinin elinde 3 bin gerçek Bitcoin oluşmuştu.

O dönem oluşan çekim talepleri sonucunda ise wBTC’nin Bitcoin karşısındaki fiyatında %1.5’luk bir düşüş meydana gelmişti.

Yorum Bırak