Celsius’un müşteri paralarını yıllarca kötüye kullandığı ortaya çıktı

şirketlerinden Celsius, Temmuz 2022’de iflas başvurusunda bulunmuştu. Mahkeme tarafından atanan hukuk firması, kurucularının on milyonlarca doları nakde çevirmesini sağlamak da dahil olmak üzere, iflasından önceki yıllar boyunca yatırımcı ve müşteri varlıklarını kötüye kullandığını söyledi.

Müşterilerin parasını CEL’i şişirmek için kullandı

Haberde şirketin binlerce yatırımcıdan aldığı parayı kendi ’ı olan CEL’in fiyatını şişirmek için kullandığı kaydedildi. Bu şema o dönemde bir çalışan tarafından “fazlasıyla Ponzi benzeri” olarak tanımlanmıştı.

Celsius kurucusu Alex Mashinsky kamuoyuna satış yapmadığını söylerken 68.7 milyon dolarlık CEL’i elden çıkararak kâr elde etmişti. Mashinsky ve diğerlerinin içeriden satışları; Celsius müşterilerinden, Laurence Tosi tarafından yönetilen WestCap ve Kanada Emeklilik Fonu CDPQ dahil olmak üzere mavi çipli yatırımcılardan gelen parayı kullanarak token’ı satın almasıyla mümkün olmuştu.

Önce açık piyasadan alıyor sonra “tezgâh üstü” işlemlerle satıyor

New York Başsavcısı bu ay Mashinsky’ye “yüz binlerce yatırımcıyı milyarlarca dolar değerindeki kripto parayla dolandırdığı” iddiasıyla dava açtı. Celsius kurucusu, görevi kötüye kullandığı iddialarını reddetti. Ancak raporda aktarılana göre Celsius, 2020 yılında “OTC volanı” adını verdiği bir strateji kullanmaya başladı. Bu stratejiye göre CEL’i açık piyasadan satın alıyor ve daha sonra fiyatını yapay olarak şişirmek için uygun zamanlarda özel “tezgâh üstü” işlemlerle satıyordu.

CEL planı, 2022’de fiyatlar çöktüğünde ve müşteriler paralarını çektiğinde şirketin sonunun tohumlarını ekti, yani Celsius artık CEL’i destekleyemez hale geldi.

Bilançodaki delik 2021’de ortaya çıktı

Ancak raporda, şirketin bilançosundaki deliğin 2021’in başlarında ortaya çıktığı görüldü. Çünkü müşterilere vadettiği faiz oranlarını ve CEL alımlarını finanse etmek için kredi verme ve iş kollarından yeterince para kazanmadığı belirtildi. Hukuk firması, Mashinsky’nin içeriden bazı kişilerin müşterilere yapılan ödemeleri keserek şirketi daha istikrarlı hale getirme girişimlerine karşı mücadele ettiğini söyledi.

Celsius, 2021’in başlarında bulduğu bu boşluğu, müşterilere borçlu olduğu token’ların miktarını eşleştirmek adına Bitcoin ile satın almak ve ödünç almak için 300 milyon dolarlık sabit coin kullanarak doldurdu. Zaman içinde, müşterilerin Celsius’a yatırdığı coin sayısı ile gerçekte elinde tuttuğu coin sayısı arasındaki “net açık” 1 milyar doların üzerine çıktı.

Yorum Bırak