CFTC başkanından “Ethereum ve sabit coin’ler emtiadır” mesajı

ABD’de kurumlar arası çekişme kripto para regülasyonları için de yaşanmaya başlarken, öne çıkan iki kurum olan CFTC ve SEC başkanlarının açıklamaları da büyük önem taşıyor.

Powell konuşurken…

Dün akşam saatlerinde Fed başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üyelerinin sorularını cevaplandırdığı esnada, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu başkanı olan Rostin Behnam da bir başka komitenin önünde değerlendirmelerde bulunuyordu.

“Ether fikrimizin arkasındayız”

Senato’ya bağlı Tarım, Beslenme ve Ormancılık Komitesi üyelerinin sorularını yanıtlayan Behnam, kripto paralar konusunda artık kapsamlı bir regülasyon gelmesi gerektiğini belirtti.

Bu konuda önemli çalışmalar yapan senatör Gillibrand’in, SEC başkanı Gary Gensler’ın Bitcoin dışında kalan kripto paraların menkul kıymet olduğu yönündeki yorumunu sorması üzerine konuşan CFTC başkanı şunları söyledi:

“Daha önce de ’in emtia olduğunu düşündüğümü söylemiştim. CFTC borsalarında bir süredir zaten listelenen bir varlık. Dolayısıyla bizim regüle ettiğimiz alana direkt olarak hitap ediyor. Bana göre bu konuda şüphe yok. Buna inanmasaydık CFTC borsalarında Ether vadeli ürününe izin vermezdik. Bu konuda kurum olarak büyük güven kaybına uğrardık. Dolayısıyla emtia konusunda fikrimizin arkasındayız”

Sabit coin’ler hakkında da konuşan Behnam, “Sabit coin’ler de benim görüşüme göre emtiadır. Tether davasında da araştırmamızı yaptık ve şirketin ihraç ettiği coin’in de emtia olduğu sonucuna vardık” ifadelerini kullandı.

“Sadece Bitcoin emtiadır” da demişti

CFTC başkanı daha önce birçok kez katıldığı bu tür komisyon toplantılarında kripto paralar arasında sadece Bitcoin’in emtia standartlarına uyduğunu belirtmişti.

Behnam’ın son değerlendirmelerinin ardından SEC başkanı Gary Gensler’ın bir yorum yapıp yapmayacağı da merak konusu oldu. Gensler, verdiği son röportajda Bitcoin dışında kalan tüm kripto paraların menkul kıymet olduğunu iddia etmişti.

Yorum Bırak