Çin’de “kripto para yasağını yeniden değerlendirin” çağrısı

Kripto paraların fiyatların yükselmesi ve benimsenin artması Çin’i geride kalmamak adına harekete geçirmeye başladı. Çin’deki yetkililer, ülkenin küresel ekonomide rekabetçi kalabilmesi için yasağının kaldırılması hakkında konuşmaya başladı.

Çin Halk Bankası (PBoC) Para Politikası Komitesi’nin eski bir üyesi olan Huang Yiping, geçtiğimiz günlerde Çin’de fintech’in geleceğine ilişkin endişelerini dile getirdi. Yiping, hükümetin kripto para alım satımına yönelik uzun vadeli bir yasağın sürdürülebilirliği konusundaki tutumunu yeniden değerlendirmesi gerektiğine inandığını söyledi.

South China Morning Post’ta yer alan habere göre Huang, kalıcı bir kripto yasağının ülkenin finans sistemi için çok sayıda fırsatın kaçırılmasına yol açacağını savundu.

Şu anda Pekin Üniversitesi Ulusal Kalkınma Okulu’nda ekonomi profesörü olarak görev yapan Huang’ın, Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital yuanın benimsenmesini arttırmaya çalıştığı bir dönemde bu yorumları yapması dikkat çekti.

Chainalysis’in verileri yasağın etkisiz olduğunu ya da gevşek bir şekilde uygulandığını gösteriyor. Kısıtlamalara rağmen Bitcoin madenciliğinde en büyük paya sahip ikinci ülke haline gelen Çin, Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde de hâlâ ilk 10’da yer alıyor.

Çin’in bazı bölgelerinde metaverse girişimleri hız kazanıyor

Çin’in Jiangsu Eyaletinde yer alan ve 12 milyondan fazla nüfusa sahip olan Suzhou, alanında küresel bir lider haline gelmek için bir strateji açıklamıştı.

Suzhou bu amaçla, en az 200 sanal gerçeklik teknolojisi geliştirme firmasının merkezini çekmek için 2025 yılını hedef tarih olarak belirledi. Metaverse ile ilişkili ürün ve hizmet pazarının 2025 yılına kadar toplam 200 milyar yuan (yaklaşık 29,77 milyar dolar) değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Metaverse girişimi turizm, eğitim, sağlık ve şehir yönetimi dahil olmak üzere ekonominin 30 sektörüne odaklanacak. Plan için şu anda herhangi bir bütçe açıklanmadı.

Çin’in finans başkenti Şangay da metaverse endüstrisini geliştirmeye yönelik planlarını açıklamış ve aralık ayında 1 milyar yuan (149 milyon dolar) toplama hedefiyle ilk metaverse sanayi fonunu başlatmıştı. Benzer bir yol izleyen ve metaverse gelişim planlarını yayınlayan diğer şehirler arasında Pekin, Guangzhou, Chongqing, Jinan’ın yanı sıra Zhejiang ve Henan eyaletleri de yer alıyor.

Yorum Bırak