Coinbase CEO’sunun tepkisi LDO fiyatında yükseliş getirdi

’den ‘kurtulmak’ istediğine dair söylentilere işaret etti.

“Bu gerçekleşirse ABD için korkunç olur”

Coinbase CEO’su yaptığı açıklamada, staking’in “son derece önemli bir yenilik” olduğunu ve bunun değişmemesini umduğunu söylerken “Bunun gerçekleşmesine izin verilirse ABD adına korkunç bir şey olacağına inanıyorum.” dedi.

SEC, Armstrong’un tweetleri hakkında yorum yapmayı reddetti. Kurum defalarca kripto ’ların çoğunun çoğunun menkul kıymet olarak değerlendirilmesi ve kendi kurallarına tabi olması gerektiğini söylemişti. Başkan Gary Gensler daha önce staking’in düzenleyicinin yetki alanına girebileceğini belirtmişti. Armstrong, ise stake etmenin bir menkul kıymet olmadığını savundu.

Coinbase, stake programları nedeniyle soruşturuluyordu

Ethereum gibi blok zincirlerinde işlem emri vermeye yardımcı olmak için coin’leri kilitleyerek, stake etme yoluyla ödüller kazanılabiliyor. Coinbase de Kraken ve diğerleri gibi kripto para borsaları, gelir akışlarını artırmak için stake ürünleri sunmaya başlamıştı.

Coinbase geçtiğimiz ağustos ayında, stake programları nedeniyle SEC tarafından soruşturulduğunu açıklamıştı. Etherscan’a göre borsa, stake edilmiş ’in en büyük ikinci yatırımcısı konumunda.

Staked ve Kraken tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2022 yılı sonunda dijital varlıkların toplam piyasa değerinin yüzde 23’ünü proof-of-stake blok zincirleri oluşturuyordu. Raporda, stake edilen varlıkların değeri 42 milyar dolar olarak tahmin edilmişti.

“SEC’nin baskısı yatırımcıları Lido ve RocketPool’a yönlendirebilir”

SEC’nin baskısının yatırımcıları Coinbase gibi merkezi borsalardan Lido ve RocketPool gibi merkeziyetsiz stake hizmetlerine yönlendirebileceği ve bunun da düzenleyicilerin takibini zorlaştırabileceği söyleniyor.

LDO, Armstrong’un tweet’leri sonrası yükseldi

CoinGecko’nun verilerine göre Lido’nun LDO token’ı Armstrong’un tweet’lerinden sonra yükseldi. Son 24 saat içinde ise yaklaşık yüzde 10 artış kaydetti.

Coinbase geçen yıl dijital varlıklardaki düşüş ve rakibi FTX’in çöküşünün etkisiyle fazlasıyla sarsılmıştı. Borsanın hisseleri 2022’de yaklaşık yüzde 86 değer kaybetmişti.

Yorum Bırak