Crypto.com’dan bir büyük işten çıkarma daha

Geçtiğimiz günlerde Coinbase borsasının 950 kişilik işten çıkarma açıklamasının ardından Crypto.com da benzer bir adım attı. Borsa resmi web sitesinden yaptığı açıklamayla iş gücünün %20’siyle yolları ayıracağını duyurdu. CEO Kriz Marszalek imzasıyla yayımlanan açıklamada, bu kararın kişisel performanslar nedeniyle değil, tamamen piyasadaki şartlarla ilgisi olduğu vurgulandı.

“İşlerimiz iyi gidiyor”

Özellikle FTX iflasının ardından, çekim işlemlerini kapatacağı ve ödeme yapamayacak halde olduğu belirtilen borsa, bu zamana kadar sorunsuz gelmeyi başarmıştı. Şirketin açıklamasında performansın iyi gittiği ancak piyasa şartlarından ötürü böyle zor bir karar alınmak zorunda kalındığı yazıldı:

“Dünya çapında 70 milyondan fazla müşteriye sahip olan şirketimizin performansı bu ayı sezonuna rağmen iyi gitse de, bazı zor kararları almak zorunda kaldık. 2022’nin başında hızlı bir büyüme kaydettik ancak dünya ekonomisinin geldiği durumun yarattığı ortamdan çıkmak üzereyken yaşanan FTX çöküşü de işlerimizi maalesef kötü etkiledi. Bu iflas sektöre olan güveni de ciddi şekilde azalttı. Bu yüzden bu zor ama gerekli kararı almak zorunda kaldık”

Reklam ve sponsorluklara para saçtılar

Hatırlanacağı üzere Crypto.com borsası da, FTX gibi reklam kampanyalarına çok ciddi paralar harcamış ve Matt Damon ile ses getiren bir reklam filmi de çekmişti. FTX’in Miami Heat ile yaptığı 19 yıllık salon isim hakkı anlaşmasının ardından Crypto.com da, Los Angeles Lakers ve Clippers’ın salonu olan Staples Center’ın 20 yıllık isim hakkı için 700 milyon dolar ödemişti.

Yorum Bırak