Davos’tan kripto mesajı verdiler: Hemen regüle edilmeli

İsviçre’nin Davos kentinde devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda “Bankaların karşılaştığı zorluklar” panelinde konu dijital varlıklar ile kripto paralara da geldi. Singapur başbakanı Tharman Shanmugaratnam, AB Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Francois Villeroy ve UBS Group yönetim kurulu başkanı Colm Kelleher’in katıldığı panelde, bankacılık sektörünü en çok zorlayacak konu “bankacılık dışı finans sektörü” olarak gösterildi.

“Güvene dayalı fonlara büyük zarar verdiler”

Panelde konuyu açan kişi Kelleher oldu. UBS Group yönetim kurulu başkanı, regülatörlerin dijital varlıklar konusunda gözlerini bu tür kurumlardan ayırdığını söyleyerek fitili ateşledi. AB Merkez bankası yöneticisi Villeroy’dan hemen cevap geldi. Villeroy, “Bugün bankacılık sektörünün karşısındaki en büyük sorun, banka-dışı çalışan finans kurumlarıdır. Bu kurumlar, güvene dayalı olan para piyasaları fonlarına, büyük emeklilik fonlarına büyük darbe vurdular” dedi.

“Kripto paralarla başlayan regülasyon furyası başlatmalıyız”

Bu tür bankacılık dışı kurumların ortak özelliğinin regüle edilmemeleri olduğunu da belirten Villeroy şunları söyledi:

“Hepsinin aslında tek bir ortak yanı var. Bankalar dışında hizmet vermeleri. Biz artık geride kalıyoruz. Her şey, zaman geçtikçe daha zor oluyor. Kripto paralarla başladığımız bir regülasyon furyası başlatmalıyız”

Tharman: Aşırı spekülatif ve biraz da deliler!

Singapur başbakanı Tharman da kripto paraları aşırı spekülatif bulduğunu dile getirirken, “Bu tür varlıkların regüle edilmesinde de dikkatli olmalıyız. Para aklamanın önlenmesi çok önemli. Bu tür varlıkları aşırı spekülatif hatta biraz da ‘deli’ olarak görüyorum” dedi.

Tharman’ın bu yorumundan sonra salonda kahkahaların atıldığı ifade edildi.

Yorum Bırak