DeFi protokolü Euler Finance hack’lendi: 200 milyon dolar çalındı

2022 yılında 3 milyar dolardan fazla fonun çalındığı kripto hack saldırıları 2023 yılında da son sürat devam ediyor. Son olarak DeFi protokolü Euler Finance hack’lendi ve platformdan 198 milyon dolarlık varlık çalındı. Zincir üstü verilere göre çalınan varlıklar içinde 136 milyon dolarlık staked (stETH), 35 milyon dolarlık USDC, 19 milyon dolarlık wrapped Bitcoin (WBTC) ve 8 milyon dolarlık DAI sabit coin’i bulunuyor.

Bilindiği üzere akıllı sözleşmelerdeki bir açığın kullanılarak fiyatın manipüle edilmesine dayan “flash loan”, bir başka deyişle “flaş kredi” saldırılarında hacker’lar, saniyeler içinde fiyatını artırarak borcu rahatlıkla ödüyorlar ve aradaki farkı da kendilerine çekiyorlar.

Euler Finance’e yapılan saldırının kimler tarafından organize edildiği hala bilinmiyor ancak protokolden yapılan açıklamada güvenlik birimleriyle görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Euler Finance’in kendi token’ı olan EUL da, saldırının ardından %50’lik bir düşüş yaşadı ve 6 dolardan 3 dolara düştü.

Protokol geçtiğimiz sene haziran ayında, içinde Haun Ventures’ın da olduğu birçok şirketten toplamda 32 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Yorum Bırak