Derecelendirme kuruluşu Moody’s, 20 sabit coin’i inceleyecek

Dünyaca ünlü derecelendirme kuruluşu Moody’s, ve USDC gibi sabit coin’leri derecelendirmek üzere bir sistem üzerinde çalışıyor.

İsmi açıklanmayan kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre Moody’s, yaklaşık 20 sabit coin’i analiz edecek ve bunları dayanak varlıklarını dikkate alarak derecelendirecek. Kaynaklar, bunun resmi bir kredi notu olarak düşünülmemesi gerektiğini de vurguladılar.

CoinMarketCap’e göre, piyasada 100’den fazla sabit coin bulunuyor. İlk 20’dekiler ise şöyle:

Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), Dai (DAI), TrueUSD (TUSD), Pax Dollar (USDP), USDD (USDD), Gemini Dollar (GUSD), Fei USD (FEI), TerraClassicUSD (USTC), Neutrino USD (USDN), Tribe (TRIBE), Frax (FRAX), Liquidity USD (LUSD), STATIS EURO (EURS), USDX (USDX), sUSD(SUSD), Vai (VAI), Origin Dollar (OUSD).

Sabit coin’ler, özellikle Terra ağındaki algoritmik sabit coin UST’nin çöküşünden sonra büyük tartışma konusu oldu. Sabit coin ihraç eden şirketlerin bu varlıklar için tuttukları varlıklar yakın incelemeye alındı. Bu süre zarfında en büyük iki sabit coin olan USDT’nin ihraççısı Tether ile USDC’nin ihraççısı Circle, eleştirilere yanıt olarak rezervlerinde iyileştirmeye gittiler. Hatta denetim firmalarıyla anlaşma sağlayıp belirli periyotlarla düzenli denetim raporları paylaşmaya başladılar.

Bugün itibari ile 67 milyar dolarlık büyüklüğe sahip USDT, tahtını hala koruyor. Öte yandan USDC de her geçen gün ona yaklaşıyor. USD Coin’in dolaşımdaki adedi ise 43 milyarın üzerinde.

Yorum Bırak