Dijital yuan ilk kez menkul kıymet ticaretinde kullanıldı

Yaklaşık 3 senedir ciddi şekilde dijital yuan (e-CNY) denemelerine devam eden ve CBDC’ler konusunda dünyada açık ara en ileri ülke olarak görülen Çin’de bu anlamda bir ilk daha gerçekleşti.

Soochow Securities adlı menkul kıymet ve varlık yönetim firması, mobil uygulamasında dijital yuan ödemelerini aktif hale getirdi. Yapılan işlemler bir ilk olurken, şirketin Çin Merkez Bankası’yla ortak bir çalışma yürüterek bu özelliği hayata geçirdiği belirtildi.

Çin Merkez Bankası (PBOC), 2022’nin sonunda itibaren rezerv bilgilerine dijital yuanı da eklemişti. Ülkedeki pilot şehirlerde, toplamda 13.61 milyar dijital yuan (yaklaşık 2 milyar dolar) olduğu belirtiliyor. Bu rakam, toplam para arzının yüzde 0.13’üne tekabül ediyor.

Bilindiği üzere Çin 2020 yılından itibaren dijital yuan testlerine resmen başlamış ve birçok eyalet ile şehirde, e-CNY kullanılarak satışlar yapılmıştı.

Ülkeden gelen haberler ise dijital yuana halkın çok fazla ilgi göstermediği yönünde… Sosyal kredi notu ve dijital takip sistemlerinin, halkın dijital yuanı kullanmak istememesindeki en büyük sebeplerden olduğu belirtiliyor.

Yorum Bırak