Dolar endeksinde (DXY) yön belli oluyor: Hangi veriler açıklanacak?

Şubat ayına 100 seviyelerinde başlayan dolar endeksi (DXY), 3 haftalık süreç içerisinde 104.6’ya kadar yükseldi ve önemli bir ralliye imza attı. Bu yükselişler, Bitcoin’deki yukarı ivmeyi de sekteye uğratırken endeksteki yükseliş çok fazla sürmedi.

Yatırımcılar bu hafta açıklanacak olan verileri beklemeye başladılar ve biraz daha nötr pozisyonlar aldılar.

Geçtiğimiz ay ABD iş gücü verilerinin güçlü gelmesi, enflasyonun ise inatçı şekilde beklenenden yüksek kalmaya devam etmesi, Fed’in faiz artırım konusundaki kararlılığını sürdüreceği düşüncesini artırmıştı. Bu durum, doların bu ayki rallisinde de tetikleyici bir sebep oldu. Bugünkü ABD imalat verileri ve cuma günkü çekirdek tüketim fiyat endeksi rakamı, dolardaki gidişatı belirleyecek olan önemli faktörler.

Fed tutanakları da geliyor…

Öte yandan yarın, son Fed toplantı tutanaklarının açıklanacak olması da kurumun ilerleyen dönemdeki politikası açısından büyük önem arz ediyor. Buradaki ifadeler, DXY ve dolayısıyla Bitcoin üzerinde önemli etkiye sahip olabilir. Özellikle Fed üyelerinin Mart ayındaki faiz artırımı konusundaki düşünceleri belirleyici olacak. Uzmanlar, Mart’taki toplantıdan da büyük ihtimalle 25 baz puanlık bir faiz artışı kararı çıkabileceğini belirtiyorlar.

Perşembe günü ise ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuru rakamları açıklanacak. Bu rakam da yine ekonomiyi soğutma amacı güden Fed için çok önemli…

Yorum Bırak