Dolar milyarderi Peter Thiel, “Bitcoin 100 kat artacak” dedi ve satış yaptı

PayPal’ın kurucularından olan ve yıllardır Bitcoin’e verdiği destekle bilinen dolar milyarderi yatırımcı Peter Thiel’in Founders Fund adındaki şirketi geçtiğimiz sene Bitcoin 45 bin dolar civarındayken satış yaptı ve 1.8 milyar dolar elde etti.

Bu iddia ise Financial Times’a konuşan ve Founders Fund’a yakınlığı bulunan birkaç kişiden geldi. Financial Times bu kişilerin isimlerini onların talebi doğrultusunda açıklamazken, Thiel’in satış yaparken ciddi bir manipülasyon yaptığı iddia edildi.

“100 kat artacak” deyip sattı!

FT haberinde, Thiel’in Mart 2022’de Bitcoin 45 bin dolar seviyelerindeyken satış yaptığı ancak satış dönemindeki bir konuşmasında ise “Bitcoin 100 kat artacak” dediği belirtildi. Thiel bu açıklamayı Nisan ayının başında Miami’de düzenelen Bitcoin konferansında yapmıştı. Ünlü iş adamı “Artık fiat para sisteminin sonuna geldik. Ben Bitcoin’in bu noktadan 100 kat daha değerleneceğini düşünüyorum” demişti.

Thiel bu konuşmasında ayrıca “Jamie Dimon ve Larry Fink de bence Bitcoin almaya başlamalı” diyerek alkış almıştı.

“Kripto paraların çoğunu sattı”

FT’ye konuşan bu kişiler ayrıca Founders Fund şirketinin elinde bulunan neredeyse tüm kripto paraları sattığını ve şu an çok az miktarda kripto paraya yatırımı olduğunu söylediler. Şirket bu zamana kadar bu satışla ilgili bir duyuru yapmamıştı.

Founders Fund şirketi 2014 yılından bu yana Bitcoin alıyordu. Thiel neredeyse her konuşmasında Bitcoin’den övgüyle söz ediyor ve Miami konferansında yaptığına benzer sözler sarf ediyordu.

Nokta atışı satış

Theil’in Bitcoin satışı ise adeta nokta atışı bir adım olarak görülebilir. Çünkü Bitcoin 48 bin dolara kadar yükseldiği Mart ayı sonundan sonra düşüşe geçmiş hatta mayıs ayındaki Terra LUNA çöküşünün ardından haziranda 17 bin dolara kadar inmişti. Yani Thiel, adeta tepe fiyattan satış yaparak çok büyük bir kâr elde etmiş oldu.

Yorum Bırak