E-ticaret devinin eski CEO’suna LUNA rüşveti için tutuklama talebi

Güney Kore’nin en büyük e-ticaret sitesi olan TMON’un (Ticket Monster) eski CEO’sunun LUNA ile milyarlarca won değerinde rüşvet aldığı ortaya çıktı. Tutuklama kararı çıkarılan CEO’nun söz konusu rüşveti, Terra’nın kurucu ortağı Daniel Shin’den aldığı belirtildi.

Yerel medyaya göre savcılar, bu kişiyi, çöken projenin ürünlerinin reklamını yapma karşılığında LUNA üzerinden rüşvet almakla suçluyor. Ek olarak Shin’in, haberde Bay A olarak geçen eski CEO’dan LUNA’yı TMON’a ödeme yöntemi olarak eklemesini istediği iddia ediliyor.

Soruşturma ekibinin görüşü, Terra’nın yatırımcıların beklentilerini yükselttiği, fiyatı artırdığı ve bunu borsalarda listelemek için kullandığı yönünde. Shin’in işin başından itibaren mali yetkililer tarafından kripto para ile bir ödeme işi yürütmenin imkânsız olduğu konusunda uyarıldığı da bildiriliyor.

Görev gücünün soruşturmasını, yasa dışı lobi faaliyetlerinde bulunan bankalar gibi finans kuruluşlarının yanı sıra borsa kotasyon sürecini de kapsayacak şekilde genişletmeyi planladığı bildiriliyor.

Terra kurucusu Do Kwon nerede?

Bu arada, Terra kurucu ortağı Do Kwon, gizemli yerini açıklayacağına söz vermesine rağmen hâlâ ortalarda görünmüyor. Kaynaklar en son, Kwon’un şu anda saklandığı yerin Balkan ülkesi Sırbistan olabileceğini ileri sürmüştü. Koreli yetkililer Sırp meslektaşlarından Kwon’un hâlâ bölgede olması ihtimaline karşı yardım istemişti.

Ayrıca, bilindiği üzere Interpol de 31 yaşındaki geliştirici hakkında kırmızı bülten yayınlamıştı.

Yorum Bırak