El Salvador’un Bitcoin Şehri uluslararası ödül aldı

Bitcoin ülkesi El Salvador’un henüz bir çivi bile çakmadığı Bitcoin Şehri projesi, küresel tasarım platformu LOOP’un jürisinden ödül aldı. LOOP Tasarım Ödülleri, mimari ve iç mimarlık alanlarındaki en seçkin projeleri ödüllendirirken bu son yarışmada 56 ülkeden 705 teklif değerlendirildi. 25 kişiden oluşan jüri, çeşitli ödüllerden birini de Bitcoin City için verdi.

Ülkenin güneyinde kurulacak şehrin tasarımı Meksikalı mimar Fernando Romero tarafından yapılmıştı. Romero’nun tasarımında Bitcoin Şehri’nin yuvarlak yapısı dikkat çekerken, şehrin maketlerini de başkan Bukele Mayıs ayında Twitter’dan paylaşmıştı.

Tasarımcı Romero’nun ekibi şehri, “yenilikçi ve akıllı metropol modeline dayanan sürdürülebilir bir şehir” olarak tanımlıyor. Şehrin yuvarlak şekilde tasarlanmasının en büyük sebebi ise, havadan bakıldığında fiziksel bir Bitcoin gibi görülmesinin istenmesi… Daire konseptinin arkasında ayrıca “döngüsel bir ekonominin hakim olduğu bir şehir” anlatısı da bulunuyor.

LOOP Tasarım Ödülü, Romero’nun kazandığı ilk ödül de değil. Başarılı tasarımcı 2021 yılında da, Meksika’nın başkenti olan Meksiko City eiçin yeni bir Uluslararası Havaalanı tasarımıyla Küresel Mimarlık ve Tasarım Ödülü’nü kazanmıştı.

2021 yılının Kasım ayında resmen Bukele tarafından açıklanan Bitcoin Şehri, Bitcoin’i resmi para olarak görmesinin yanı sıra aynı zamanda vergiden de muaf bir şehir olarak ön plâna çıkacak.

Yorum Bırak