Elon Musk’tan yapay zeka uyarısı: Büyük risk

Tesla CEO’su Elon Musk, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenen Dünya Hükümet Zirvesi’nde ChatGPT’nin geliştirilmesinden söz ettikten hemen sonra, yapay zekanın insanlığın geleceğine yönelik en büyük tehditlerden biri olduğunu söyledi.

Musk konuşmasında, “Hem olumlu hem olumsuz hem de büyük umut vadediyor, büyük kabiliyete sahip” derken bunun ciddi bir tehlikeyi de beraberinde getirdiğini vurguladı.

Musk, bilindiği üzere kullanıcı isteklerine insan benzeri yanıtlarla karşılık veren ve üretici yapay zekâ aracı olarak adlandırılan ChatGPT’yi oluşturan ABD şirketi OpenAI’ın kurucu ortağı.

Tesla, SpaceX ve Twitter’ın patronu, bundan 10 yıl sonra teknolojinin nasıl gelişeceği hakkında da yorum yaptı.

Musk’a göre ChatGPT, insanlara yapay zekanın ne kadar gelişmiş olduğunu gösterdi. Yapay zekanın bir süredir gelişmiş durumda olduğunu söyleyen milyarder isim, “Sadece çoğu insan için erişilebilir bir kullanıcı arayüzüne sahip değildi.” şeklinde devam etti.

“Yapay zeka güvenliği kontrol altına alınmalı”

Musk ayrıca arabaların, uçakların ve tıbbın düzenleyici güvenlik standartlarına uyması gerekirken, yapay zekanın gelişimini kontrol altında tutan herhangi bir kural veya yönetmeliğe henüz sahip olmadığını da sözlerine ekledi.

Ünlü milyarder, “Açıkçası yapay zeka güvenliğini düzenlememiz gerektiğini düşünüyorum. Bence bu, toplum için arabalardan, uçaklardan ya da tıptan daha büyük bir risk.” dedi.

Tesla CEO’su uzun zamandır yapay zekanın sınırsız gelişiminin tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Daha önceden yapay zekanın nükleer savaş başlıklarından “çok daha tehlikeli” olduğunu söylemişti.

ChatGPT’nin giderek insana benzeyen yazıları iş piyasasını altüst etme tehdidi oluşturdukça, sözlerinin ağırlığı da arttı.

2018’de yönetim kurulundan ayrılmıştı

“Google’ın yapay zeka güvenliğine yeterince önem vermemesinden” dolayı OpenAI’ı kurduğunu söyleyen Musk, 2018 yılında şirketin yönetim kurulundan ayrıldı ve artık şirkette bir hissesi bulunmuyor.

Yorum Bırak