Enjin destekli Efinity’ye Japon düzenleyicisinden onay

Japonya’da 2021 yılında onay alan ilk kripto oyun ’ı Enjin destekli Efinity ’ın (EFI) alım satımına 26 Ocak 2023 tarihinde Japonya Sanal ve Kripto Varlık Borsası Birliği (JVCEA) tarafından onay geldi.

Gelen son bilgilere göre, Bitcoin ve dahil olmak üzere 1 Şubat itibarıyla yalnızca 65 token Japonya Sanal ve Kripto Varlık Borsası Birliği (JVCEA) tarafından onaylanmış durumda. Enjin Coin (ENJ), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Chiliz (CHZ) ve Klaytn (KLAY), EFI’ın katıldığı diğer onaylı metaverse/oyun token’larından bazıları arasında yer alıyor. Bu arada Efinity, Enjin ekibi tarafından geliştiriliyor.

Efinity arkasındaki Enjin “Yeşil Liste”de

Enjin (ENJ) 2021 yılında onaylanan ilk metaverse/oyun token’ı olmuştu. Hatta ENJ ile SAND, JVCEA’nın 2022’deki “Yeşil Liste” token’ları arasındaki tek metaverse/oyun token’larıydı.

Enjin’in Finans Direktörü ve Hukuk Direktörü Oscar Franklin Tan da yaptığı açıklamada, “EFI’nin sıkı Japon tarama sürecini geçerek Japon geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından Efinity üzerine inşa edilmesini kolaylaştırdığını görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi. Japonya’nın Web3 hamlesini ve düzenleyici reformlarını hevesle takip ettiklerini söyleyen yönetici, diğer hükümetlerin de metaverse’ün inşasına yardımcı olmak adına benzer girişimlerde bulunmasını beklediklerini dile getirdi.

Japonya’da kripto sağlayıcılarına sıkı denetim

Japonya Ödeme Hizmetleri Yasası uyarınca, kripto varlık sağlayıcıları JVCEA tarafından denetime tabi tutuluyor. Yeni token’ların titiz bir ön inceleme sürecinden geçmesi gerekiyor. Bu da Japonya’nın yerleşik ve sıkı token düzenleme çerçevesinin bir parçası olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz ay Japan Times’ta yayınlanan bir makalede ülke, kripto düzenlemelerinde “iyi gelişmiş” ve “erken hareket eden” bir ülke olarak tanımlanmıştı.

Web3’ü ekonomi politikasının bir ayağı haline getirme hedefi

Önde gelen Japon hukuk firması Anderson Mori’nin yazdığı makalede, iktidardaki bazı Liberal Demokrat Parti milletvekilleri arasında Web3’ü Japonya’nın ekonomi politikasının temel direklerinden biri haline getirme yönünde bir hareketin olduğu yer aldı. Mori, LDP ekibinin Web3 ve kripto şirketlerine elverişli bir ekonomik ortamı oluşturmak için çalıştığını da paylaştı.

Yorum Bırak