Ethereum kurucusu Buterin, 7 aylık short pozisyonunu kârla kapattı

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in yedi ay boyunca taşıdığı RAI’daki short pozisyonunu 92 bin dolar kârla kapattığı ortaya çıktı.

Daha önce RAI’nin başarılı projeler arasında yer aldığını söyleyen Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, mayıs ve haziran aylarında 400 bin RAI ödünç alıp bunu 1,2 milyon dolarlık sabit coin DAI karşılığında satarak takası gerçekleştirdi. Bu işlemle RAI’de dolara karşı etkin bir short pozisyon oluşturmuştu.

satarak pozisyonu kapattı. Buterin’in cüzdanındaki zincir üstü kayıtlara göre, kripto milyarderi bu işlemlerden 92 bin dolarlık kazanç elde etti.

RAI nedir?

RAI, Reflexer Labs tarafından geliştirilen ve herhangi bir ya da itibari para birimi yerine Ether ile desteklenen deneysel bir “sabit coin” olarak öne çıkıyor. RAI basmak için kişinin teminat olarak Ether’lerini kilitlemeleri ve yüzde 2’lik bir basım ücreti ödemesi gerekiyor.

RAI, istikrarı korumak için algoritmik bir strateji kullanıyor. Bu yaklaşım, token için arz ve talebi etkileyerek belirli bir varlığa bağlı olmaksızın volatilitesini azaltıyor. Tasarımı nedeniyle ABD dolarına bağlı kalmayan RAI , zaman içinde dalgalanma da gösteriyor. Geçtiğimiz yıl fiyatı 3,07 dolardan 2,79 dolara düşen RAI’nin teminat olarak kullanılan ETH de dahil olmak üzere birçok kripto paradan daha az volatilite yaşadığı biliniyor.

Bir short pozisyon daha açtı

Buterin, RAI’a daha sonra yeni bir short pozisyon daha açtı. 500 ETH’yi teminat olarak kullanan Buterin, 100 bin RAI da borçlandı.

Buterin’in işlemleriyle ‘RAI’nin kusurlu tasarımı’na atıf

Şu anda SpankChain’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Reflexer Labs kurucu ortağı Ameen Soleimani, RAI’nin mevcut tasarımının kusurlu olduğu iddiasını desteklemek için Buterin’in işlemlerine dikkat çekti.

Twitter hesabından “Yalnızca ETH’ye dayalı RAI bir hataydı” diyen Soleimani, RAI basmanın bir fırsat maliyeti olduğunu, çünkü RAI sahiplerinin teminat olarak kullanılan Ether üzerindeki stake ödüllerinden kâr etmediğini belirtti. Sonuç itibarıyla, RAI’nin istikrarını koruyan RAI itfa oranının her zaman negatif olması gerektiğini ileri sürdü.

Yorum Bırak