Ethereum kurucusu Buterin: Taklitçi zincirler başarısız olacak

Reddit’teki Ethereum AMA oturumunda kullanıcılardan gelen sorulara yanıt veren Vitalik Buterin, yeni zincirlerin ortalama bir kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamaya öncelik vermesi ve sektörüne yeni bir felsefe getirmek için çalışması gerektiğini söyledi.

Buterin’den Twitter ile Facebook örneği

Ethereum kurucusu, mevcut durumla Twitter ile Facebook gibi ilk sosyal medya sitelerinin yükselişi ve hakimiyeti arasında paralellikler kurdu. Bugüne kadarki en başarılı iki kripto para projesi olan ve ‘i (BTC) taklit etmenin başarısızlığa yol açabileceğini söyledi.

Buterin şu yorumu yaptı:

“Yeni bir zincir topluluğunun başarılı olabilmesi için kullanıcılara gerçekten de çok yeni ve benzersiz bir felsefe sunması ve bu sayede diğerlerinden farklı olması gerekiyor. Bireysel Cosmos zincirleri genellikle benzer olabilir, ancak bir ekosistem olarak Cosmos, bireylerin Ethereum ekosistemi ile arasındaki farkı önemsemesini gerektirecek kadar farklı. Ortalama bir kullanıcıya Ethereum gibi görünmeye çalışan zincirlerin başarısız olacağından ve kullanıcıların Bitcoin, Ethereum ya da Cosmos’u tıpkı Twitter ile Facebook’ta olduğu gibi farklı ekosistemler olarak göreceğinden giderek daha fazla emin oluyorum.”

“Teknolojiyi geliştirmek fiyattan daha önemli”

Buterin aralık ayı başlarında, piyasa uzun süreli satışlardan geçerken kripto alanının odak noktasının fiyat değil, altta yatan teknolojiyi geliştirmek olması gerektiğini de söylemişti

Bu arada Ethereum kurucusunun düşünceleri geçmişte söyledikleriyle çelişmiyor. Daha önce de kriptonun yaygın olarak kullanılabilmesi için sektörün gelişmek adına zamana ihtiyacı olduğunu ifade etmişti. Bunun nedeni, sektör oyuncularının, yeni projelerin başlatılmasıyla birlikte, olgunluğun gerçekleşmesi için piyasanın dot-com balonuna benzer bir silinme yaşayacağını düşünmesi.

Yorum Bırak