Ethereum test ağı Goerli token’ında garip artış: “Yavaşça bitireceğiz”

Ethereum test ağı Goerli’nin kendi ’ı olan GETH’de yaşanan sert volatilite ağ geliştiricilerini rahatsız etti. Teknik olarak bir test ağı token’ının herhangi bir şekilde listeleniyor olması bile önemli bir sorunun vâr olduğunun göstergesi ve bu yeni fiyat hareketlerinden ötürü geliştiriciler uygulamalarını bu ağ üzerinde test etmeyi de bırakmaya başladılar.

“En fazla birkaç yıl yaşamalılar”

ABD medyasından Decrypt’e konuşan Ethereum geliştiricisi Marius van der Wijden, yaşanan sorunun yeni olmadığını ve yaklaşık bir senedir konuyla ilgili tartışmalar sürdüğünü belirtti. En kısa sorunun ağı “yavaşça bitirmek” olduğunu aktaran Van der Wijden şu ifadeleri kullandı:

“Aslında tüm test ağlarında amaç bu olmalıdır. Birkaç yıl yaşamalılar çünkü bir süre sonra gerekli senkronizasyonu sağlamak gerçekten çok zorlaşıyor. Dolayısıyla kullanım alanı kalmıyor. Çözüm ağı yavaşça bitirmek”

2019’da başlatılan Goerli test ağı, geliştiricilerin kodlamalarını Ethereum ana ağına yüklemeden önce güvenli şekilde denediği bir yer olarak biliniyor. Bir test ağını gerçekçi kılmak için ise, mutlaka bir gaz token’ı da gerekiyor. Bu gaz token’ı genelde serbestçe dolaşımda oluyor ve böylece doğrulayıcılar test ağını canlı ve kullanılabilir tutabiliyorlar.

1.6 dolara çıkıp 0.3’e indi

İşte geliştiriciler arasındaki dağıtımı hızlandırmak isteyen kripto projesi LayerZero da ana ağ ile Goerli arasında işlem yapılabilmesinin önünü açmıştı. Bu da GETH fiyatında speküaltif bir artışa sebep oldu. Cumartesi günü 1.6 dolara çıkan GETH şu anda ise 0.30 dolardan işlem görüyor.

Yorum Bırak