Fed Başkan Yardımcısı konuştu: Devam etmekte kararlıyız

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, enflasyonun düşmeye başladığına dair işaretlere rağmen faiz oranlarının yüksek kalması gerektiğini belirtti.

Brainard, diğer politika yapıcıları tarafından yapılan son açıklamaları yineleyerek, Fed’in son aylarda gerileyen ancak on yılın en yüksek seviyelerine yakın seyreden fiyatları düşürme konusundaki kararlılığını sürdüreceğini vurguladı.

Son dönemde yaşanan düşüşe rağmen enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiğini bildiren Fed Başkan Yardımcısı, enflasyonun yüzde 2’ye dönmesini sağlamak için politikanın bir süre daha kısıtlayıcı olması gerekeceğini kaydetti.

Piyasalarda 4.5 ila yüzde 4.75 hedefi hâkim

Brainard’ın bu açıklamaları, faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 31 Ocak-1 Şubat tarihlerinde yapılacak bir sonraki toplantısına iki haftadan az bir süre kala geldi. CME Group verilerine göre, FOMC’nin gösterge faiz oranını çeyrek puan daha artırarak yüzde 4.5 ila yüzde 4.75 hedef aralığına getirme olasılığı piyasalarda yüzde 100’e yakın olarak görülüyor.

Brainard, enflasyonun düşmeye başladığını gördüğü bir dizi alana da işaret etti.

Ekonomide 1970’ler benzetmesi

Perakende satışların ve ücretlerin son dönemde daha da kötüleştiğini belirten Brainard, ekonominin 1970’lerdeki gibi yüksek ücretlerin fiyatları yukarı çektiği ve bunun tersinin yaşandığı bir ücret-fiyat sarmalına girdiğine dair şüphelerini dile getirdi.

Fed’in gıda ve enerji maliyetlerindeki değişimlerin etkilerini arındıran tercih ettiği enflasyon göstergesi, enflasyonun son üç ayda yıllık yüzde 3,1’e yavaşladığını gösteriyor. Bu, bir önceki yıl görülen yıllık yüzde 4.5’lik orandan önemli ölçüde düşük. Bu oran hala Fed’in yüzde 2’lik hedefinin önünde olmakla birlikte bir miktar ilerleme kaydedildiğini gösteriyor.

Konut maliyetleri yüksek kalmaya devam ediyor, ancak Brainard ve diğer Fed yetkilileri, ev kiralarının ticari gayrimenkuldeki düşüşleri yakalamasıyla yılın ilerleyen dönemlerinde bu maliyetlerin azalmasını bekliyor.

Faizler yakın zamanda düşer mi?

Brainard, faizlerin yakın zamanda düşeceğine dair bir işaret vermezken “Enflasyon yüksek. Bunu yüzde 2’ye düşürmek zaman ve kararlılık gerektirecek. Yolumuza devam etmekte kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Yorum Bırak