Fed başkanı Powell konuştu: Bitcoin ve faiz açıklamaları

Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD Kongresi’nin iki komitesi önünde yapacağı sunumlardan ilki gerçekleşti.

Senato Bankacılık Komitesi önünde soruları cevaplandıran Powell, gelen bilgilerin “bütününün” enflasyonu kontrol altına almak için daha sert önlemlere ihtiyaç duyulduğunu göstermesi halinde daha büyük adımlarla hareket etmeye hazır olduklarını söyledi. Açıklamalar, Fed’in 21-22 Mart’taki bir sonraki politika toplantısında geçen ayki 25 baz puanlık artıştan daha büyük bir faiz artışı yapabileceğine işaret ediyor.

Powell ayrıca konuşmasında iş gücü piyasasının hâlâ gücünü koruduğunu enflasyonun düşürülmesi için önlerinde uzun bir yol olduğunu kaydetti.

Fed Başkanı “Kripto sektörünü izliyoruz” dedi

Kongre’deki açıklamalarında kripto paralara da değinen Fed Başkanı, sektörde neler olduğunu izlemeye devam ettiklerini söyledi. Powell, “Dolandırıcılık ve şeffaflık eksikliği söz konusu ama biz inovasyonun önemli olduğunu düşünüyoruz. İnovasyonu engellemek istemiyoruz” diye konuştu.

Sabit coin’lere ekstra bir ilgi gösterilmesi gerektiğini söyleyen Powell, kripto paralar ve diğer alanlarda regülasyon vurgusu yaptı. Fed Başkanı, “Uygun regülasyonların olduğu bir dünyada sabit coin’lere kesinlikle bir yer olduğunu düşünüyorum.” dedi. Powell ayrıca halka açık ve izin gerektirmeyen blok zincirleri konusunda çok fazla endişe olduğunun altını çizerek “Dolandırıcılığa açıklar” dedi.

Powell’ın konuşması sırasında piyasalar ani düştü

Dow Jones 200 puana yakın olarak yüzde 0,6 düşerken S&P 500 yüzde 0,8 geriledi gördü. Nasdaq da yüzde 0,8 değer kaybetti. Bitcoin ise ani bir fiyat düşüşüyle tepki vererek dakikalar içinde yaklaşık 400 dolar değer kaybetti ve 22 bin 100 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Yorum Bırak