Fed başkanı Powell, Senato’da “beklenenden yüksek faiz” uyarısı yapabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell, bugün ve yarın Senato’da, önce Bankacılık Komitesi, daha sonra ise
Temsilciler Meclisi Komitesi önünde soruları cevaplandıracak. Powell’ın sözleri sadece ABD değil, dünya piyasalarının gidişatı açısından da önemli olacak.

“Yüksek faize vurgu yapacak”

Finans medyasının en önemli kurumlarından biri olan Wall Street Journal’ın haberine göre ise Powell, konuşmasında ekonominin güçlü kalmasının, Fed üyelerinin beklenenden daha fazla faiz artırmasına sebep olabileceğini söyleyecek. Powell’ın sözleri Fed’in 21-22 Mart tarihlerinden önce ekonomi hakkında yapacağı son yorumlar olacak. Cumartesi günü itibarıyla ise, “sessizlik günleri” başlayacak ve hiçbir Fed üyesi toplantı tarihine kadar konuşamayacak.

Hatırlanacağı üzere Fed, 4 kez 75 baz puanlık artışların ardından, faiz yükseltmelerinde frene basmış ve önce aralık ayında 50, daha sonra da şubat ayında 25 baz puan faiz artırmıştı. Uzmanlar bu sene 3 kez 25’er baz puanlık artışlar beklerken, bir bölüm ise, son bir 50 baz puanlık artışın gerekebileceği yönünde konuşuyor.

CME Group’a göre de yatırımcılar, şubat ayındaki toplantının ardından bu yıl faizlerin en fazla %4.9’a çıkmasını bekliyorlardı ancak ekonomik verilerin güçlü gelmeye devam etmesi, rakamı bu yıl için %5.5’a çıkardı. Ayrıca sonbahar aylarında faizlerin düşürülmesi beklentisi de azaldı ve 2023 sonuna kadar faiz düşmemesi beklentisinde artış görülmeye başlandı.

Hatırlanacağı üzere tarım dışı istihdam verilerinde 195 binlik bir artış beklenirken son rakam 510 bin olarak açıklanmış ve iş gücü piyasasının kuvvetli oluşu, piyasaları adeta şoke etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorum Bırak