Fed Başkanı Powell’dan yeni açıklamalar: Faiz vurgusu

Piyasalar salı günü Fed Başkanı’nın Senato Bankacılık Komitesi önünde yaptığı ve “nihai faiz oranlarının beklenenden daha yüksek olabileceğini” belirttiği konuşmanın ardından sarsılmıştı. Çarşamba günü hisse senetleri hafif bir yükseliş gösterdi.

Powell’ın açıklamaları, 21-22 Mart toplantısında çeyrek puanlık bir faiz artışı beklentilerini alt üst ederken yarım puanlık bir faiz artışı beklentilerini güçlendirdi.

Powell yüzde 2’lik enflasyon hedefinde kararlı

Fed Başkanı sunumunun ikinci gününde Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine faiz vurgusu yaptı. Enflasyonu yüzde 2’lik seviyeye getirme konusunda kararlı olduklarını söyleyen Powell, fiyatlarda istikrar sağlanmadan bunun yapılamayacağını belirtirken “Fiyat istikrarı olmadan, iş gücü piyasası da dayanıklı ve sürdürülebilir hale gelemez.” ifadelerini kullandı.

Powell konuşmasında, “Uzun vadeli hedefimizin üzerinde olan enflasyonu düşürmek için FOMC olarak para sıkılaştırma politikamıza bağlıyız.” dedi.

Hem TÜFE hem de ÜFE gibi açıklanacak verilerin önemine vurgu yapan Fed Başkanı rakamları görmeden mart ayı için toplantısı için karar veremeyeceklerini bildirdi.

“Borçlar ödenmezse kimse ekonomiyi düzelteceğimizi düşünmesin”

Öte yandan aniden bir çözüm üretilemeyeceğini söyleyen Powell, Kongre’nin, borç limitini artırması gerektiğinin altını çizerek “Borçların ödenememesi durumunda ekonomiyi Fed’in düzelteceğine kimse inanmamalı.” şeklinde konuştu.

“CBDC’ler konusu için henüz çok erken”

Fed Başkanı Merkez Bankası dijital parası olan CBDC’ler hakkında da konuştu. Powell, CBDC’lerle ilgili görüş almak için 1 yıl önce kamuya fikirlerini sorduklarını ve bu konuda açık olduklarını bildirdi. Dijital para konusunda hâlâ görüşme aşamasında olduklarını belirten Powell, “Henüz çok erken… Buna ihtiyacımız olup olmadığı hakkında bile henüz karar vermedik.” dedi.

Sabit coin’ler için regülasyon hatırlatması

Arkasında destek olmayan kripto paralar değersiz olduğunu savunan Powell, sabit coin’lerin ise dolara endeksli olan paralar olduğunu ama regülasyonlar olmadığı için, ihraççı şirketlerin hangi destek varlıklarına sahip olduğunu bilmediklerini bildirdi.

Powell konuşmasında regülasyonların dijital para inovasyonunu engellemesini istemediklerinin altını çizdi.

Powell’den uluslararası ticarette dolar vurgusu

Son zamanlarda dolar merkezli uluslararası para sisteminin sürdürülebilirliği konuşulurken Fed Başkanı sunumunda buna da değindi. Uluslararası ticarette dolardan başka bir para biriminin kullanılmasını beklemediğini söyleyen Powell, dünyanın rezerv parası olması konusunda var olan tek ciddi paranın dolar olduğunu söyledi.

Jerome Powell, “Para politikasının etkilerindeki gecikmelerin farkındayız. Faiz oran artışlarındaki yavaşlama bize daha fazla gecikme gösterebilir.” dedi.

Fed faiz artırımlarını duraklatacak mı?

Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nden gelen Fed’in faiz artırımlarını duraklatıp duraklatmayacağına ilişkin “evet ya da hayır” şeklinde istenen tek cevaplık soruya ise “Evet ya da hayır demem.” dedi.

50 baz puan artış ihtimali yüzde 80’e yaklaştı 

Bu arada, Fed’in 30 günlük vadeli işlemlerini takip eden CME FedWatch Tool’a göre, çarşamba öğleden sonra itibarıyla yatırımcılar Fed’in 21-22 Mart’taki bir sonraki toplantısında 50 baz puanlık bir artış ihtimalini yüzde 77,1 olarak fiyatladı. Bu oran, Bay Powell’ın salı günkü ifadesi öncesinde yüzde 30 olan artış ihtimalinden daha yüksek.

Yorum Bırak