Fed beklentisi dolar endeksinde (DXY) 1 ayın dibini gösterdi

ABD kurumlarının Silikon Vadisi Bankası’nı ve Signature Bank’i “kurtarması”, Fed’in bir sonraki faiz adımının ciddi şekilde sorgulanmasına yol açtı.

Goldman Sachs’ın dün gece itibarıyla 22 Mart toplantısında bir faiz artışı beklemediğine yönelik raporu, başka uzmanlar tarafından desteklenince de Bitcoin’de yükseliş geldi. Dolar endeksi (DX) ise son 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. Goldman raporundan önce 103.85 seviyesinde olan DXY, raporun ardından 103.67’ye kadar indi.

Fed ne yapacak?

Powell geçtiğimiz hafta, %2’lik enflasyon hedeflerine ulaşmak için hiçbir faiz artırımından kaçınmayacaklarını ifade etmişti. Bu durum uzmanların 50 baz puan faiz artırım beklentilerini de yükseltmişti ancak Silicon Valley Bank ile başlayan ve hafta sonu devam eden karmaşaya ABD devleti müdahale edince soru işaretleri arttı.

Fed’in daha fazla faiz yükseltmesinin, başka bankalarda da sorun çıkma ihtimalini artırmasından korkuluyor. Diğer taraftan ise enflasyonun hala görece yüksek olması ve istenilen seviyeye gerilememesi, faiz artışlarının durması durumunda bu seviyede kalabileceği endişelerinin duyulmasına sebep oluyor.

ABD enflasyonu son olarak ocak ayında %6.4 olarak açıklanmıştı. Fed enflasyonu bu seviyeye indirmek için 4 kez 75 baz puan, bir kez 50 ve bir kez de 25 baz puanlık faiz artışlarında bulunmuş ve tarihi bir parasal sıkılaşma dönemine girmişti.

Yorum Bırak