Fed öncesi borsalara Bitcoin girişleri artıyor

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı merakla beklenirken, yapılacak açıklamanın ardından kripto paraların ne yönde hareket edeceği konusunda da birçok teori ortaya atılıyor. Yatırımcılar ise gelecek sürpriz hareketlere karşın borsalara taşımaya başladılar.

Borsalara 9 bin BTC aktarıldı

Zincir üstü veri platformu CryptoQuant’ın sağladığı bilgilere göre, önceki günden bu yana borsalara giren BTC miktarı da ciddi şekilde arttı. 2 milyon 130 bin adet olan BTC sayısı toplamda 2 milyon 139 bine çıktı. Bunların yaklaşık 3 bini sadece bugün gönderildi.

Uyuyan coin’ler de girdi

Özellikle uzun süredir “uyuyan coin”lerin de borsalara girmesi, bu anlamda uzun vadeli yatırımcıların da satış ihtimalini göz önüne alarak fonlarını borsalara taşıdıklarını gösteriyor. CDD oranı olarak da bilinen bu sayının, yine Bitcoin’in 23.800 dolara ulaştığı gün yukarı doğru sert bir çıkış yapması gözlerden kaçmıyor. CDD oranı, herhangi bir işlemdeki coin sayısı ile bu coin’lerin “uyuduğu” gün sayısının çarpımıyla ortaya çıkıyor. CDD’nin açılımı da “Coin Days Destroyed” yani “coin günlerinin yok oluşu” olarak çevrilebilir. Bu da, coin’in uyuduğu gün sayısının bittiği anlamına geliyor.

USDT girişleri de artıyor

Öte yandan en büyük kripto para Bitcoin gibi, en büyük sabit coin USDT’nin borsalara girişlerinde de artışlar var. Sadece bugün, 173 milyon USDT borsalara girdi ve rakam 7 milyar 750 milyon USDT’den 7 milyar 873 milyon USDT’ye çıktı. Fed’in bu akşam TSİ 22’de açıklayacağı kararında 25 baz puanlık faiz artırımı yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kurum, 4 kez üst üste 75 baz puanlık artırımının ardından aralık ayında 50 baz puan faiz yükseltmişti. Powell’ın TSİ 22.30’da yapacağı konuşmadaki açıklamaları da Fed’in artık faiz artırımını bitirip bitirmeyeceğini göstermesi açısından çok önemli olacak.

 

Yorum Bırak