Fed tutanakları açıklanıyor: Piyasaların tüm dikkati ABD’de

Önde gelen finans ve danışmanlık şirketi deVere Group’un CEO’su Nigel Green, İngiliz medyasından City A.M.’in “Kripto Devrimi” bölümünde, yatırımcıların temel konulara odaklanmak için şahin Fed tutanaklarını incelemede olduğunu belirtti.

Green’e göre, sadece kripto para piyasası geçici bir riskten kaçış modunda değil. Trader’lar tutanaklar öncesinde daha fazla kayba hazırlanırken hisse senedi piyasalarında kazançlardan vazgeçiliyor.

Dow Jones dün Wall Street’te yüzde 2,06 değer kaybederek 15 Aralık’tan bu yana en büyük düşüşü yaşadı. S&P 500 yüzde 2, teknoloji odaklı Nasdaq ise yüzde 2,5 oranında değer kaybetti.

Green yazısında, hisse senedinde işlem yapanların yanı sıra kripto para yatırımcılarının da Fed’in faizleri daha uzun süre yüksek tutacağından endişe ettiğini kaydetti.

“Piyasadaki şahin bakışa rağmen artık son düzlüğe girdik”

Fed tutanaklarının şahin tonlar taşımasının muhtemel olduğunu söyleyen Green, “Ancak buna rağmen artık son düzlüğe girdiğimiz açıkça görülüyor.” dedi.

Yazıda, birçok deneyimli kripto para yatırımcısının, makul bir şekilde yakın vadeli enflasyon ve faiz oranlarını incelemeye hazır olacağı ifade edildi. deVere Group’un CEO’su, yatırımcıların haklı olarak, Bitcoin gibi kripto paraların temellerine daha fazla odaklanacaklarının altını çizdi.

Giderek teknoloji odaklı ve küreselleşen dünyada dijital, sınır tanımayan ve merkeziyetsiz para birimlerine sahip olmanın mantıklı olduğunu söyleyen Green, benimsenme ve talebin her geçen gün arttığını ancak arzın azaldığını kaydetti.

Kripto para yatırımcıları Fed’nin şahin tonlarından sıyrılacak mı?

“Enflasyon zirveye ulaşmış gibi görünüyor” diyen CEO, en zeki yatırımcılardan bazılarının Fed tutanakları beklentisiyle tetiklenen piyasa oynaklığını bir satın alma fırsatı olarak kullanacağına da değindi. Green yazısında “Etkin ve verimli bir şekilde kullanıldığında volatilite son derece güçlü bir yatırım stratejisi olabilir.” şeklinde tahminde de bulundu.

Nigel Green son olarak, “ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla agresif bir şekilde mücadele edeceğini, ancak kripto para yatırımcılarının FOMC’nin şahin tonlarına giderek daha kayıtsız kalacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

Yorum Bırak