Fed yetkililerinden peş peşe açıklamalar: Enflasyonda düşüş zaman alabilir

Fed yetkilileri Chicago Üniversitesi Booth School of Business’ta düzenlenen bir para politikası forumunda açıklamalarda bulundular. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu ve faizlerin daha da artırılması gerektiğini söylerken Fed Yönetim Kurulu Üyesi Philip Jefferson ise Fed’in güvenilirliğine vurgu yaptı. Bir başka Fed şube başkanı Jim Bullard da enflasyon beklentilerinin 2021 enflasyon şokundan önceki seviyelere yakın seyrettiğini belirtti.

Fed yetkililerinin açıklamaları şöyleydi:

“Yüzde 2 hedefi için faizler daha da artırılmalı”

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in enflasyonu merkez bankasının yüzde 2’lik hedefine geri getirmek için faiz oranlarını yükseltmeye yönelmesi gerektiğini söyledi. Enflasyon rı̇sklerı̇nı̇n yukarı yönlü olduğunu düşünen Mester, çoğu dezenflasyonda ekonominin resesyona gireceğini belirtti.

Chicago Booth Üniversitesi tarafından düzenlenen yıllık ABD Para Politikası Forumu’nda konuşan Mester, “Benim görüşüme göre, iş gücü piyasasının hala güçlü olduğu bu noktada, politikada hedefin altında kalmanın ya da politikayı zamanından önce gevşetmenin maliyeti, hedefin üzerinde kalmanın maliyetinden daha ağır basıyor.” dedi.

Mester, bugün CNBC’ye verdiği demeçte de ekonomide sert bir daralma beklemediğini belirtti. Cleveland Fed Başkanı, Fed’in sürpriz biçimde dirençli kalan istihdam piyasasına zarar vermeden hedefine ulaşabileceğinin altını çizdi.

Jefferson’dan Fed’in güvenilirliğine vurgu

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Philip Jefferson ise konuşmasında, “Şu anda ABD ekonomisini etkileyen enflasyonist güçler, basit ve anlaşılır bir şekilde açıklanamayan kısa vadeli ve uzun vadeli faktörlerin karmaşık bir karışımını temsil ediyor.” dedi.

Jefferson, iş gücü arz ve talebi arasında süregelen dengesizliğe değinirken iş gücü maliyetlerinin hizmet sektöründeki büyük payı ile birleşmesi sebebiyle yüksek enflasyonun ancak yavaş bir şekilde düşebileceğini ileri sürdü.

Jefferson, politika yapıcıların enflasyonu düşürmenin muhtemelen maliyetli olacağını beklemeleri gerektiğinin “iyi gerekçelendirilmiş” bir fikir olduğunu söyledi.

“Fed’in güvenilirliği 60’lar ve 70’lerden daha yüksek”

Fed üyesi aynı zamanda, mevcut durumun farklı olabileceğini ve Fed’in önceki yüksek enflasyon dönemlerinde olduğundan daha fazla kredibiliteye sahip olduğunu söyleyerek, “Fed’in güvenilirliği 1960’lı ve 1970’lı̇ yıllara göre daha yüksek.” dedi.

Jefferson, bugünkü enflasyonun en azından bir kısmının tek seferlik pandemiyle ilgili faktörlerden kaynaklandığını ve merkez bankasının bunu bastırmak için halihazırda erken ve agresif bir şekilde harekete geçtiğini söyledi.

Jefferson, faiz oranlarının ne kadar yükselmesi gerektiği ya da Fed’in faiz oranlarını ne kadar süreyle bu seviyede tutması gerektiği konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Enflasyon beklentileri 2021 şokundan önceki seviyelere yakın

Fed’in “en güvercin” isimlerinden St. Louis Fed Başkanı Jim Bullard da dezenflasyonlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Bullard konuşmasında, ABD merkez bankasının yüzde 2’lik enflasyon hedefine bağlılığının “inandırıcı” olduğunu düşündüğünü ve enflasyonu düşürmek için çalışırken resesyonu önleme şansını arttırdığını söyledi.

Bullard, Fed’in enflasyonu yüzde 2’ye nispeten kolay ve hızlı bir şekilde geri getirip getiremeyeceği ya da eski Fed Başkanı Paul Volcker döneminde olduğu gibi önemli bir durgunluk yaşanıp yaşanmayacağı konusuna da değindi.

St. Louis Fed Başkanı, Volcker’ın enflasyonu düşürmesinin maliyetli olduğunu, başlangıçta çok az kişinin Fed’in o dönemde enflasyonu düşürme konusunda ciddi olduğuna inandığını belirtti.

Bullard, enflasyon beklentilerinin şu anda 2021 enflasyon şokundan önceki seviyelerine yakın seyrettiğini söyledi.

“Fed daha yumuşak şekilde enflasyonu düşürebilir”

Fed yetkilisi, ABD’deki mevcut durumun Volcker’ın “inanılmaz dezenflasyon” senaryosundan çok “inandırıcı dezenflasyon” kavramına daha yakın göründüğünü söyledi. Bullard, “Modern merkez bankaları 1970’lerdeki muadillerine göre daha fazla kredibiliteye sahip olduğundan, Fed’in düzenli bir şekilde enflasyonu düşürebileceği ve nispeten yumuşak bir iniş gerçekleştirebileceği görülüyor.” ifadelerini kullandı.

Yorum Bırak