Fed yetkilisinden daha fazla faiz artırımı çağrısı

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyonun hâlâ çok yüksek olduğunu ve son para politikası toplantısında meslektaşlarının istediğinden daha fazla faiz artırımına açık olduğunu belirtti. Mester konuşma metninde yar alan açıklamasında, Fed’in politikayı oldukça uyumlu bir duruştan kısıtlayıcı bir duruşa kaydırma konusunda önemli ilerleme kaydettiğini, ancak daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi. Cleveland Fed Başkanı sözlerine, “Bu noktada, gelen veriler enflasyonun yüzde 2’ye doğru sürdürülebilir bir yola girmesini sağlamak için Fed fon oranını yüzde 5’in üzerine çıkarmamız ve bir süre daha orada tutmamız gerektiği yönündeki görüşümü değiştirmedi.” diye ekledi.

Bu ay başında faiz politikasını görüşmek üzere toplanan Fed, faiz artırımlarının hızını azaltmış, gecelik hedef faiz oranını çeyrek puan artırarak yüzde 4,5 ila yüzde 4,75 arasına yükseltmişti. Fed, aşırı yüksek enflasyon seviyelerinin yüzde 2 hedefine geri çekilmesine yardımcı olmak için daha fazla faiz artışının geleceğinin sinyalini verdi.

İlginizi Çekebilir! |

Daha fazla faiz artırımını destekleyecek

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde oy hakkı bulunmayan Mester, toplantıda daha büyük bir faiz artışını destekleyeceğini belirtti. Mester, “Hedef aralığının üst sınırını yüzde 5’e çıkaracak 50 baz puanlık bir artış için sağlam bir ekonomik gerekçe gördüm.” dedi.

Diğer bazı Fed yetkilileri son yorumlarında, faiz artırımı için belirsiz bir durma noktasına doğru ilerlerken daha küçük faiz artışlarına razı olduklarını söyledi. Ancak enflasyonun yılın başında beklendiği kadar ılımlı olmadığını gösteren son veriler, Fed’in zaman içinde daha agresif olmak zorunda kalabileceği ihtimalini de artırdı.

Okuma Önerisi! |

Olumlu enflasyon gelişimi beklentisi

Mester, Fed politika hamlelerinin etkisinin “bu yıl trendin çok altında bir büyüme, işgücü piyasalarında bir miktar soğuma, daha yavaş istihdam artışı ve işsizlik oranının çok düşük seviyesinden yükselmesi ile sonuçlanacağını” da dile getirdi. Fed yetkilisi, bunun enflasyon ve ücret baskılarını azaltacağını kaydederek “Sonuç olarak bu yıl olumlu enflasyon gelişimi bekliyorum” dedi.

Yorum Bırak