Fed’in üst düzey isminden kripto para açıklamaları

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) en üst düzey düzenleyici yetkilisine göre, teknolojisinin finansal sistem üzerinde hala “olası devrimsel” etkileri var. Ancak bunları gerçekleştirmek için “bariyer” ihtiyacı da söz konusu.

Fed’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, son dönemde kripto piyasasında yaşanan dalgalanmaların sektörün geleneksel bankalar için hâlâ bir risk oluşturduğunu ancak yetkililerin ihtiyatlı olmayı tavsiye etmesi nedeniyle etkinin sınırlı kaldığını gösterdiğini söyledi.

Son aylarda, Fed ve diğer ABD’li banka düzenleyicileri, finansal kurumların kripto para sektöründe dikkatli bir şekilde ilerlemelerini sağlamak için bir dizi önlem aldı. Bu önlemler arasında; finans kuruluşlarının kripto paralarla ilgili tüm faaliyetlerini ilerlemeden önce düzenleyicilere bildirmelerini zorunlu kılmak ve işletmeleri kripto para mevduatlarının oldukça değişken olabileceği konusunda uyarmak yer alıyor.

Barr, kripto para odaklı banka Silvergate’in büyük zararlar nedeniyle iflas edeceğini duyurmasından bir gün sonra yaptığı açıklamalarda, bilançolarının büyük bir kısmı bu tür mevduatlarla desteklenen bankalar için “likidite endişelerinin özellikle şiddetli olduğunu” söyledi.

“Kripto paraların fayda sağlaması için bariyerlere ihtiyaç var”

Fed’in önemli ismi, bankaların kriptoda hiçbir rolü olmadığını beyan etmekten kaçındı. Bunun yerine yetkililerin, şirketlerin halkı riske atmadan bu alanda neler yapabileceğini belirlemekle meşgul olduğunu belirtti. Kriptonun arkasındaki teknolojinin finansal piyasaları ve ödeme sistemlerini daha verimli ve uygun fiyatlı hale getirebileceğini kaydetti.

Barr, “Amacımız, tüketicilere ve finansal sisteme daha geniş çapta fayda sağlayabilecek yeniliklere yer açarken bariyerler oluşturmaktır.” dedi.

Yorum Bırak