Flow tabanlı projeye “menkul kıymet” kararı

Amerika Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi Yargıcı Victor Marrero bugün Dapper’ın davayı reddetme talebini reddederek, Dapper’ın platformunda sunulan ’lerin gerçekten menkul kıymetin gerekliliklerini karşılıyor gibi göründüğünü bildirdi.

2021’de açılan dava, Dapper Labs’in NBA maçlarından önemli anların dijital video klipleri olan Top Shot Moments’ı düzenleyicilere kaydettirmeden satarak ABD menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini öne sürüyor. Ayrıca Dapper Labs’in yatırımcıların fonlarını çekmelerini engellemek için koleksiyonlar üzerindeki kontrolünü kullandığı da iddia ediliyor.

Kararda ‘Howey Testi’ kullanıldı

Marrero kararında, ABD Yüksek Mahkemesi’nin dönüm noktası niteliğindeki bir davasına atıfta bulunan Howey Testini kullandı. Yargıç, Flow blok zinciri tabanlı olan NBA Top Shot NFT koleksiyon platformunun menkul kıymet olma şartlarını makul bir şekilde karşıladığını belirledi. Sonuç itibarıyla, dava devam edeceği ve Dapper Labs’in yargılanması gerekeceği kaydedildi.

Marrero, “Davacılar, Dapper Labs’in NFT Moments ürünün bir ‘yatırım sözleşmesi’ ve dolayısıyla SEC’ye kaydedilmesi gereken bir ‘menkul kıymet’ durumu oluşturduğunu makul bir şekilde beyan ediyorlar” dedi.

Yorum Bırak