Flux, 2.5 yıldır beklenen halving’de sona geliyor

Bitcoin’de halving (blok ödülü yarılanması) için yaklaşık 1.5 yıllık bir zaman kalırken bazı kripto paralar ise şimdiden halving gündemini yaşıyor. Blok ödülü yarılanmasına 6 ay kalan Litecoin onlardan biri fakat yarılanma, ondan daha önce Flux’u bekliyor.

2018’de piyasaya sürülen ölçeklenebilir merkeziyetsiz bulut hizmeti projesi Flux, halving etkinliğini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 2.5 yıldır bu anı bekleyen Flux’ta blok ödülleri, tahminen 4 Şubat Cumartesi günü 75 FLUX’tan 37.5 FLUX’a düşecek.

Flux’ta blok ödülleri, Bitcoin’e benzer şekilde 655 bin 350 blokta bir yarıya indiriliyor. Flux’ta blok süresi, yaklaşık 2 dakika olduğu için halving de her 2.5 yılda bir meydana geliyor. Flux’ta blok ödüllerinin sadece yüzde 50’si madencilere veriliyor. Kalan kısım ise masternode’lar arasında paylaştırılıyor. Dolayısıyla, mevcut madencilik ödülü 37.5 FLUX ve yarılanmadan sonra ise 18.75 FLUX’a inecek.

1 ayda yaklaşık %150 arttı

Halving’e yaklaşılırken FLUX fiyatındaki artış da dikkat çekti. Kripto para, geçen ayın sonlarında 0.44 dolardan işlem görürken cumartesi günü 1.12 dolara kadar çıktı.

Halving nedir?

Halving, protokoldeki ilgili coin’in madencilerine tahsis edilen ödüllerin yarıya indirildiği bir ağ olayı olarak biliniyor. Bu olay; Bitcoin, Litecoin ve Dogecoin gibi iş kanıtı, yani proof-of work (PoW) kripto paralarına özgü bir özellik. Flux halving’i protokolün ‘yararlı iş kanıtı’ (PoUW) olarak bilinen fikir birliği modelinin bir varyantını kullanması nedeniyle bir istisna şeklinde öne çıkıyor.

Yorum Bırak