Fransa’da meclis kripto para yasa tasarısını onayladı

Fransa Ulusal Meclisi, kripto para şirketlerinin lisans almasını daha da zorlaştıran bir yasa tasarısını onayladı. 71 ret oyuna karşılık 109 oyla kabul edilen tasarının yasalaşması için gereken son adım ise cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un onayı olacak.

Kurallar nispeten sertleşiyor

Tasarının yasalaşması durumunda, Fransa’da kayıtlı olarak iş yapmak isteyen kripto şirketlerine şu ankine oranla daha sıkı kurallar getirilecek. Bu kurallar arasında şirket varlıklarının müşteri fonlarından ayrı tutulması, regülatörlere düzenli raporlar sunulması ve yönetişim konusunda yeni düzenlemelere uyulması bulunuyor. Firmalar ayrıca risk politikaları konusunda da daha net resmi açıklamalar yapmak zorunda kalacaklar. Kurallar şu anda hizmet veren şirketleri ise kapsamıyor ve sadece yeni lisans almak isteyenlere hitap ediyor.

“MiCA’ya hazırlık olarak görülebilir”

Uzmanlar yeni kurallar zincirinin aslında, FTX iflasından sonra milletvekilleri tarafından sunulan tasarıdan daha hafif olduğunu belirtiyor. Paris merkezli bir kripto para şirketi olan Flowdesk’in hukuk danışmanı Anne-Sophie Cissey, “Tasarı, kripto şirketlerine ‘MiCA’ya hazır olun’ mesajı veriyor. Bu çok büyük bir adım değil. Aslında MiCA’ya giden bir köprü” dedi.

Yorum Bırak