Goldman Sachs’tan gece raporu: Faiz artışı beklemiyoruz

ABD’deki bankacılık krizi şu an için çözülmüşe benziyor ancak, bu konuda atılan adımlar Fed’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürme planlarına da darbe vurabilir. Konuyla ilgili önemli bir değerlendirme notu ise Goldman Sachs’tan geldi.

Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’in kapatılması ve müşteri fonlarına ulaşılabileceği mesajı piyasalara rahatlama getirdi ancak Fed’in bundan sonra nasıl bir politika izleyeceği de merak konusu oldu.

“Faiz artışı beklemiyoruz”

Goldman Sachs ekonomistlerinden Jan Hatzius geçtiği değerlendirme notunda 22 Mart’taki FOMC toplantısından bir faiz artırım kararı beklemediklerini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bankacılık sisteminin yaşadığı baskı ve stres ışığında, 22 Mart’ta yapılacak olan bir sonraki FOMC toplantısından faiz artırım kararı çıkmasını beklemiyoruz. Mevduat çıkışlarıyla karşı karşıya kalan bankalara önemli derecede likidite sağlanmasını öngörüyoruz”

Hem Goldman Sachs hem de uzmanlar henüz geçtiğimiz hafta bu toplantıdan 25 baz puanlık faiz artışı kararı çıkmasına kesin gözüyle bakıyorlardı. Hatta Fed başkanı Jerome Powell’ın Senato komisyonları önünde yaptığı açıklamaların ardından 50 baz puan ihtimali de ciddi şekilde ortaya çıkmıştı. Powell, verilerin beklendiği şekilde gelmemesi halinde istediklerinden fazla faiz artışı yapma konusunda çekingen davranmayacaklarını dile getirmişti.

Yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verileri Fed’in kararında önemli pay sahibi olacak.

Yorum Bırak