Grayscale’den SEC’ye: Bitcoin ETF reddi mantığa aykırı

Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile arasındaki spot ETF davasında, SEC’nin argümanlarına karşı cevap dilekçesini paylaştı.

“SEC keyfi ve kaprisli davranıyor, ayrımcılık yapıyor”

Şirket, SEC’nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı ETF’leri onayladıktan sonra GBTC’nin spot Bitcoin ETF’ine dönüştürülmesini reddederek keyfi ve kaprisli davrandığını, ayrıca ihraççı kurumlara karşı ayrımcılık yaptığını ileri sürdü.

“SEC görev alanından uzaklaşıyor”

Açıklamada Howey Testi’ne atıfta bulunularak, “Kazananları ve kaybedenleri seçmek için bu testi sonuç odaklı bir şekilde keyfi olarak uygulayan SEC, uygunsuz bir şekilde liyakate ve açıklamaya dayalı düzenleyici görevinden çok uzaklaşmaktadır.” dendi.

“Temel argümanları mantığa aykırı”

Spot Bitcoin ETF reddinin mantık dışı olduğunu savunan Grayscale, bu konuda “Borsa’nın CME ile gözetim paylaşımı anlaşması yapması, Bitcoin vadeli işlem piyasasında dolandırıcılık ve manipülasyona karşı yeterli koruma sağladığı fakat spot Bitcoin piyasasında sağlamadığı şeklindeki temel argümanı mantığa aykırı.” dedi. Şirket, spot Bitcoin piyasasında meydana gelen bir dolandırıcılığın Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatını da muhakkak etkileyeceğini iddia etti.

“Yatırımcıların zararına olacak”

Ek olarak, SEC’nin yatırımcılar adına belirli yatırımların değerli olup olmadığına karar verme yetkisinin olmadığı vurgulandı. Buna rağmen komisyonun korumakla yükümlü olduğu yatırımcıların ve potansiyel yatırımcıların zararına olacak şekilde karar verdiğinin de altı çizildi.

Destek çağrısı

Öte yandan Bitcoin destekçilerine de mücadele çağrısı yapıldı. Şirketin Baş Hukuk Sorumlusu Craig Salm yaptığı çağrıda, “Bitcoin’in geleceğine inanan herkes için mücadele ediyoruz. Bu nedenle, özel anahtarlarınızı ister kâğıt ister Cryptosteel ister donanım cüzdanı ister zihninizde saklayın ya da üçüncü bir tarafa emanet edin… Uzun süredir Bitcoin sahibiyseniz ETF davamızı desteklemenizi tavsiye ederim.” ifadelerini kullandı.

Süreç nasıl başladı, nasıl bitecek?

SEC, Grayscale’in Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonunu bir ETF’ye dönüştürme talebini Haziran 2022 sonunda reddetmiş ve şirket bu karar sebebiyle hisseye sahip olan 850 bin yatırımcısının zarara uğrayacağını açıklamıştı. Karardan hemen sonra Grayscale, SEC’yi dava etmişti.

Dava sürecinde nihai yazılı özetler 3 Şubat 2023 tarihinde teslim edilecek. Ardından, üç yargıç seçilecek ve DC Circuit Temyiz Mahkemesi sözlü argümanları dinlemek için bir program paylaşacak.

Sözlü argümanların 2023 yılının 2. çeyreği gibi erken bir tarihte yapılabileceği bildiriliyor. Donald B. Verrilli, Jr. sözlü argümanlar sırasında Grayscale’i temsil edecek ve yargıçların sorularını yanıtlayacak.

DC Circuit Temyiz Mahkemesi’nde nihai kararın 2023 sonbaharında verilebileceği ancak zaman çizelgesinin henüz net olmadığı da bildirildi.

Yorum Bırak