Grayscale’e en büyük rakibinden GBTC davası: “Bilerek yanılttılar”

Grayscale’in dijital varlık alanındaki en büyük rakibi olarak görülen Osprey Funds, GBTC konusunda Barry Silbert’ın şirketine dava açtı. Osprey, Graycale’in GBTC hisselerinin bir ETF’e dönüşmeyeceğini bilmesine rağmen, bunun olma ihtimali varmış gibi hareket edip reklam yaptığını iddia ediyor.

“Yanıltıcı ve adil olmayan hareketler…”

OBTC adında bir Bitcoin fonu da bulunan şirket, Connecticut Yüksek Mahkemesi’ne yazdığı şikayet dilekçesinde Grayscale’in, GBTC hisselerini ETF’e dönüştürme planı konusunda “adil olmayan ve yanıltıcı bir politika izlediğini” öne sürüyor. Dilekçede Grayscale’in, GBTC konusunda “kaçınılmaz şekilde ETF’e dönüşecek” diye reklam yaptığı ve bu sayede yanıltıcı bir kampanya yürüttüğü ifade ediliyor.

Osprey ayrıca sektörde sadece iki şirket olduğunu ve bu anlamda en büyük payın yüzde 99.5 ile Grayscale’de olmasının en büyük sebebinin, işte bu ETF’e dönüştürme konusunda yapılan “yanıltıcı pazarlama” olduğunu kaydetti.

SEC’yi dava etmişlerdi

Bilindiği üzere Grayscale uzun zamandır, GBTC hisselerini bir Bitcoin ETF’ine çevirmek istiyordu. Bu konuda ABD’nin ünlü finans kurumu NYDIG ile de anlaşma yapan Grayscale şirketi, SEC tarafından ret cevabı alınca bu kurumu da dava etmişti. SEC şu ana kadar hiçbir Bitcoin ETF’ini (spot) kabul etmiş değil.

Grayscale şirketi, SEC’ye aleyhine açtığı davada kurumun keyfi ve kaprisli davrandığını, ayrıca ihraççı kurumlara karşı ayrımcılık yaptığını ileri sürmüştü. Dilekçede ayrıca, “SEC, düzenleyici görevinden çok uzaklaşmaktadır.” ifadeleri kullanılmıştı.

Yorum Bırak