Güney Afrika’da kripto para reklamlarına kısıtlama getirildi

Güney Afrika Reklam Düzenleme Kurulu (ARB), kripto para bağlantılı reklamların nasıl olması gerektiği yönünde yeni bir kurallar dizisi yayımladı. Ülke medyasında yer alan haberlere göre; kurul, yeni kuralları yayımlamadan önce kripto para endüstrisiyle de iletişime geçti ve fikir alışverişinde bulundu.

Yeni kurallara göre kripto para reklamlarında yatırımcılar kesinlikle sermaye kaybına uğrayabilecekleri yönünde uyarılmak zorunda kalacak. Ayrıca reklamı yapılan varlığın ne sunduğu konusunda açık ibareler yer alması gerekecek. Varlığın faydaları gibi, taşıdığı riskler konusunda da net ifadelerin reklamda belirtilmesi zorunlu olacak.

Bunlarla birlikte; belirtilen kripto paranın geçmişinde görülen pozitif hareketlerin, gelecek adına bir garanti vermediği de net şekilde reklamda ifade edilmek zorunda olacak.

Düzenleme içinde “influencer” olarak adlandırılan ünlü kişiler için de yine bazı kurallar getirildi. Örnek olarak kişinin verdiği rakamların tamamiyle doğru olması ve yine o kişinin hiçbir şekilde tavsiye vermemesi gerektiği belirtildi.

En büyük dolandırıcılıkların ülkesi…

Dünyanın en büyük kripto para dolandırıcılıklarından bazılarının görüldüğü Güney Afrika’daki en çok konuşulan ponzi’lerden biri de Mirror Trading International’dı. Cornelius Johannes Steynberg adındaki Güney Afrikalı dolandırıcı, 2018-2021 yılları arasında 29 binden fazla Bitcoin’i zimmetine geçirmişti.

Steynberg son olarak Brezilya’da yakalanmıştı. Güney Afrikalı dolandırıcının ülkesine iade edilmesi bekleniyor ancak borsanın ABD’lilere hizmet vermesinden ötürü ABD’nin de iade talebinde bulunduğu belirtiliyor.

Ülkenin bir başka büyük dolandırıcılık faaliyetinde ise iki kardelş vardı. Ameer Cajee ve Raees Cajee adlı iki kardeşin kurduğu borsa Africrypt’te de zimmete geçirilen Bitcoin syaısı 69 bindi. İki kardeş platformlarının hack’lendiğini açıklamışlardı ancak daha sonra ortadan kaybolmuşlardı.

Yorum Bırak