Güney Kore’de başkent Seul’un metaverse kopyası yaratıldı

Kripto para regülasyonlarını kolaylaştıran ve Web3 konularında önemli adımlar atan Güney Kore, şimdi de başkenti Seul’u metaverse’e taşıdı. Şehrin bir kopyası metaverse üzerinde yaratılırken, 3 bölümden oluşan projenin 2026 yılında tamamlanması bekleniyor.

Güney Kore vatandaşlarının avatarlarıyla tecrübe edebilecekleri sanal şehrin asıl amacı ise kamu hizmetlerinin daha hızlı ve etkin şekilde sunulması olarak plânlandı. Metaverse Seul uygulaması, ilk etapta vatandaşlık belgesi verilmesi, vergi danışmanlığı ve zor durumdaki işletmeler için bir destek merkezi gibi hizmetler sunacak. 2024’te tamamlanması beklenen ikinci aşamayla beraber bu himetlere emlak sektörü de eklenecek. Ayrıca yabancıların emlak alımları da bu uygulama üzerinden kolaylaştırılacak.

Hatırlanacağı üzere geçen sene şubat ayında ülkenin Bilim ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı, metaverse sektörüne yatırım yapmak için 223.7 milyar Kore wonu (yaklaşık 180 milyon dolar) fon oluşturacağını açıklamıştı.

Samsung’un da dahil olduğu Güney Kore’nin ünlü teknoloji şirketleri de metaverse alanına olan yatırımlarını artırırken, devlet başkanı olan Yoon Suk-yeol teknolojiye yatırımın ülkenin önceliği olduğunu belirtmişti.

Ülkenin bilim bakanlığı da metaverse’ü, sanal ve fiziksel gerçekliğin birleşimi olarak tanımlıyor.

Yorum Bırak