Hangi kripto paralar Hong Kong kriterlerini karşılıyor?

Hong Kong SEC’si olarak da bilinen Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), bugün yaptığı açıklamayla kripto paraların ülkede bireysel yatırımcılar tarafından da trade edilmesi için önemli bir adım atacağını gösterdi. Bilindiği üzere Hong Kong, son dönemde merkezi olma yönünde ciddi hamleler yapmıştı. Bunların en çok ses getireni ise ülkede ve ETF’lerinin kabulü ve işleme açılması olmuştu.

Ancak kripto paralar konusunda atılan adımların büyük kısmı hep kurumsal şirketleri ilgilendiriyordu. Bundan sonra ise artık bireysel yatırımcıların da kripto para işlemleri yapmasının önü açılacak gibi görünüyor. SFC, bir “kamuya danışma metni” olarak sunduğu açıklamaya gelecek olan yorumlar için 31 Mart’a kadar süre tanıdı.

SFC hangi kripto paraları kastetti?

Peki SFC yatırımcılardan ne bekliyor? Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki, kurum küçük yatırımcıya kripto para ticaretini açmak için güvenli varlıkları tercih etmek istiyor. Güven seviyesini belirlemek için ise iki önemli kriter sunuldu.

Bunlardan birincisi, kripto paranın büyük ölçekte olması yani piyasa değerinin fazla olması… Hong Kong’da kısa süre önce hem Bitcoin hem de Ether ETF’lerinin işleme açılması, en büyük iki kripto para için herhangi bir sorun yaşanmayacağının neredeyse kanıtı gibi…

“En az iki kabul edilebilir endekste yer alması gerekir”

Peki diğer kripto paralar ne olacak? Büyük piyasa değerine sahip birçok kripto para bulunuyor. SFC bunlardan hangilerini seçecek ve küçük yatırımcı için işleme açacak?

İşte burada da önemli bir kriter daha devreye giriyor. Yapılan resmi açıklamada, “Gerekli şartlara uygun olan büyük ölçekteki sanal varlıklar, aynı zamanda, en az iki bağımsız endeks sağlayıcısı tarafından oluşturulan, en az iki kabul edilebilir endeks içinde yer almalıdır” ifadesi yer alıyor.

Dolayısıyla sadece büyük piyasa değeri yetmiyor. SFC aynı zamanda güven aşılayacak kripto paraların da bu liste içinde olmasını istiyor.

Peki bu kripto paralar hangileri? DB‘nin derlemesine göre dünyada geleneksel finans dünyası tarafından kabul görmüş ve güveni sorgulanamayan kripto endekslerinden bazıları şunlar: Nasdaq, Galaxy, 21Shares, Bitwise ve Wisdomtree…

Bu endekslerin içinde birçok kripto para da bulunuyor. Bitcoin ve Ethereum’un tüm endekslerin içinde olduğunu söylemeye gerek yok.

Örneğin Galaxy endeksinde Bitcoin ve Ethereum’a ek olarak Litecoin, Bitcoin Cash ve EOS da var.

En büyük endekslerden biri olan Nasdaq’ta ise liste daha uzun: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Cardano, Solana, Polkadot, Chainlink, Uniswap, Bitcoin Cash, Stellar Lumens, Ethereum Classic, Filecoin.

Bitwise endeksinde ise Cosmos, Polygon ve Avalanche gibi görece yeni kriptolar da, diğerlerine ek olarak mevcut.

Listesi kısa olan 21Shares’de bu liste sadece Bitcoin, Ethereum, Polkadot, Solana ve BNB’den oluşuyor.

Dolayısıyla bu kripto paraların hepsi, büyük bölümü ya da az bir kısmı SFC kriterlerine dahil olabilir.

Kurum yapılan geri dönüşlere göre 31 Mart’tan sonra karar verecek. Kripto paralar, devletin regüle ettiği borsalarda listelenecek.

Yorum Bırak