Hintli işadamı Adani 6 günde SBF’nin 3 katından fazla para kaybetti

Enerji, ulaşım ve altyapı konularında şirketleri bulunan Adani Group’un sahibi olan Gautam Adani, Hindenburg raporunun ardından varlıklarından net 52 milyar dolar kaybetti. Kayıpların büyük bölümü, Adani Group şirketlerindeki büyük hisse satışları kaynaklıydı.

Piyasa değerinden toplam 100 milyar dolar erime

Adani Group’a bağlı olan şirketlerdeki kayıplar ise çok daha büyük oldu. Business Insider’ın sağladığı bilgilere göre, özellikle ABD’deki kısa pozisyon yatırımcılarının büyük satışları, Adani şirketlerinin toplam piyasa değerinde 100 milyar dolarlık erime getirdi.

SBF’nin kaybının 3 katını geçti

Adani bundan sadece 1 hafta önce dünyanın en zengin dördüncü insanı konumundaydı. Şimdi ise 21. sırada yer alıyor. Adani’nin net serveti 6 günlük süre içerisinde 52 milyar dolar eridi. FTX’in kurucusu ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried aynı zaman dilimi içerisinde 16 milyar dolar kaybetmişti.

150 milyar dolardan 61 milyar dolara…

Adani’nin şu anda yaklaşık 61.3 milyar dolar serveti bulunuyor. Hintli işadamı tüm kayıplarına rağmen ülkesinin hala en zengin ikinci kişisi durumunda. Birinci sırada ise Mukesh Ambani bulunuyor. Adani’nin 2022 yılının eylül ayındaki serveti ise 150 milyar dolardı.

Hindenburg Research adlı şirket, Adani şirketler grubunun 2,5 milyar dolar toplamayı amaçlayan bir hisse arzına başladığı dönemde, Adani’nin hisse senedi fiyatlarını manipüle ettiğine dair bir rapor yazmıştı. Bu raporun ardından grubun hisse senetlerinde satışlar çığ gibi büyümüştü.

Yorum Bırak