Hong Kong’dan yeni kripto adımı: Küçük yatırımcının önü açılıyor

ABD’de SEC her geçen gün kripto paralar konusunda olumsuz ve kısıtlayıcı adımlar atarken, Singapur ile kripto merkezi olma konusunda yarış halinde olan Hong Kong ise pozitif bir bakış açısı benimsemeye devam ediyor.

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, bugün yaptığı duyuruda, perakende yatırımcıların da kripto para işlemi yapmasının önünü açmayı planladığını belirtti.

“Büyük ölçekteki kripto paralar…”

Yapılan açıklamada, büyük ölçekteki kripto paraların, lisanslı borsalarda, belli şartları sağlayan bireysel yatırımcılar tarafından trade edilebileceği belirtildi. “Büyük ölçekteki kripto paralar” tabiriyle hangi kripto paralardan bahsedildiği konusunda ise net bir bilgi verilmedi. Ancak bir süre önce hem Bitcoin hem de Ethereum ETF’inin çıkarılması, bu iki kripto para için herhangi bir sorun olmayacağına neredeyse kesin gözüyle bakılmasını sağlıyor.

Komisyon ayrıca işlem yapacak kişilerin bilgi testleri ve risk profili kontrolü gibi koruma prosedürlerinden de geçeceğini belirtti.

“En az iki kabul edilebilir endekste bulunmalı”

Komisyonun bilgilendirmesinde yine tam anlamıyla açık olmayan birçok ifade yer aldı. Bunlardan biri de, bahsi geçen kripto paraların, geleneksel finans sektöründe bulunan ve hem bağımsız hem de kabul edilebilir seviyedeki en az iki endekste bulunması gerektiğiydi.

31 Mart’a kadar süre…

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun bu açıklaması, aslında piyasaya sunulan bir danışma ya da soru önergesi olarak da görülebilir. Araştırma süreci 31 Mart’a kadar devam edecek. Ancak şu bir gerçek ki, komisyon, açık şekilde küçük yatırımcının kripto yatırımlarının önünü açmak istiyor ve bunun güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak amacında…

Yorum Bırak