Hong Kong’un kripto hamlesine Çin’den destek

Hong Kong regülatörü olan SFC’nin, küçük yatırımcının da kripto para işlemi yapabilmesi adına yaptığı duyuru birçok Çin bağlantılı coin’in artmasını sağlarken, Bloomberg’den de konuyla ilgili önemli bir haber geldi.

ABD’li kurumun haberine göre Çin de Hong Kong’un kripto para adımına, gayrıresmi olarak da olsa, destek oluyor. Haberde Çin İrtibat Bürosu çalışanlarının Hong Kong’daki birçok kripto etkinliğinde yer aldıkları ve yetkililerle olumlu havada diyaloglar geliştirdikleri yazıldı.

Büro çalışanlarının ayrıca birçok konu hakkında dosya, bilgi ve rapor talep ettikleri, organizasyonların ardından da kripto dünyasının önemli kişileriyle bazı telefon görüşmelerinde bulundukları belirtildi.

Bilindiği üzere Hong Kong, Çin’e bağlı olan bir özerk bölge ve kendi ekonomik kurallarına sahip… Uzmanlar Çin’in birçok ekonomik denemeyi de Hong Kong vasıtasıyla yaptığını iddia ediyor.

Çin 2021 yılının mayıs ayında ülkedeki tüm kripto para madencilik operasyonlarına yasak getirmişti. Aynı yılın eylül ayında da kripto para işlemleri ülkede tamamiyle yasaklanmıştı.

Yorum Bırak