İntihar girişimi de olan kripto operasyonunda detaylar ortaya çıktı

Güney Kore’de savcıların dün başlattığı Bithumb operasyonunda detaylar ortaya çıkmaya başladı. Bithumb borsasının GoMoney2 ve Pixel Coin adlı iki kripto parada manipülasyon ve dolandırıcılık yaptığı iddia edilirken, borsa yöneticileri zimmete para geçirme ve fiyatlarla oynama olarak ayrı ayrı suçlamalara tâbi tutuldular.

Coinone ve Upbit’e de sıçrayabilir

GoMoney2 adlı Bithumb’da işlem görmeye devam ederken, daha önceki diğer manipülasyon davalarında da konuşulan Pixel Coin ise hiçbir zaman listelenmedi. Yerel basından Yonhap’ın haberine göre savcıların soruşturması Coinone ve Upbit borsalarına da sıçrayabilir. Bu iki borsa Pixel’i, belli şartlara uymadıkları gerekçesiyle liste dışı bırakmışlardı.

Altşirket karmaşası ve intihar girişimi…

Seul Bölge Savcılığı, soruşturma öncesinde Bithumb’ın yönetim kurulu başkanı olan Kang Jong-Hyun ve onun kız kardeşi olan Kang Ji-yeon için tutuklama emri çıkarmışlardı. Kız kardeş Kang Ji-yeon, Bithumb iştirakleri olan iki şirketin CEO’luğunu yapıyor. Bu şirketlerden birinin de alt şirketi olan Vidente, aynı zamanda Bithumb’ın da en büyük hissedarı konumunda… İşte Vidente’nin yönetim kurulu başkan yardımcısı dün bu soruşturmaların ardından intihar girişiminde bulunmuştu. Konuyla ilgili detaylar hala bilinmiyor.

Başka bir yönetici ölü bulunmuştu

Güney Kore’nin Upbit’ten sonra en büyük ikinci borsası olarak görülen Bithumb, 2022 yılını da birçok olayla sonlandırmıştı. Borsanın bir başka yöneticisi olan  ve 70 milyon dolar dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla yargılanan eski yönetim kurulu başkanı Lee Jung-Hoon, bu ay başı mahkemece suçsuz bulunmuştu.

Mahkeme kararı açıklanmadan sadece bir hafta önce ise, dönemin en büyük hissedarı olan Park Mo, evinin penceresinden atlayarak intihar etmiş ve hayatını kaybetmişti. Park Mo da savcılar tarafından zimmete para geçirme gibi iddialarla suçlanıyordu.

Yorum Bırak