İran, Kripto Görev Gücü oluşturdu: Bakanlıklar toplanacak

Kriptolara geçmişe nazaran daha olumlu yaklaşan İran hükümeti, kripto paraların düzenlenmesine yönelik yapılan tüm çalışmaları koordine etmek adına özel bir görev gücü kurdu.

İranlı medya kuruluşu Way2pay’in bildirdiğine göre, Ulusal Kripto Para Görev Gücü ilk toplantısını geçtiğimiz hafta Tahran’da gerçekleştirerek kısa süre önce onaylanan kripto madencilik düzenlemelerinin uygulanmasını ele aldı.

Ayda iki kez toplantı yapılacak

Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi’nin tavsiyesi üzerine kurulan grup, Ekonomik İşlerden Sorumlu Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı’nın yönetiminde ayda iki kez toplanacak.

Grup, amacının kripto ile ilgilenen devlet kurum ve kuruluşlarının birlikte çalışmasını kolaylaştırmak olduğunu söylüyor. İran Merkez Bankası, İstihbarat Bakanlığı, Petrol Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı görev gücünün üyeleri arasında yer alıyor.

İran geçtiğimiz yıl, madencilik faaliyetinin ulusal elektrik şebekesinden her gün 2 gigawatt’tan fazla enerji çektiğini açıklayarak madenciliğini dört aylığına yasaklamıştı.

Öte yandan ülkede, enerji şebekelerindeki baskı nedeniyle el konan 150 bin adet kripto madenciliği ekipmanı yeni yılın ilk günlerinde serbest bırakılmıştı.

İran ile Rusya altın destekli kripto para çıkarma konusunda anlaştı

Bu arada İran ile Rusya ortaklaşa bir şekilde altınla desteklenen yeni bir kripto para çıkarmak için anlaşma yaptıklarını duyurdu. Ortak bir kripto para çalışması başlatan iki ülkenin çıkarılacak olan kripto parayı, içinde uluslararası ticaretin de olduğu birçok ödeme metodunda kullanmak istedikleri kaydedildi.

Yorum Bırak