İsviçre’deki Kripto Vadisi, sektörde büyük bir “resetleme” bekliyor

İsviçre’nin Silikon Vadisi’den esinlenerek Zug Kantonu’nda blok zinciri girişimleri için kurduğu Kripto Vadisi, kripto para borsası FTX’in büyük çöküşünün ardından “büyük bir sıfırlama” beklentisine girdi.

İsviçre, son yıllarda avantajlı vergi oranları ile kurallarının yanı sıra dostane yaklaşımı sebebiyle ve blok zinciri start-up’larının akınına uğradı.

Bu türden 1.000’den fazla şirket, çoğu Zürih’in güneyinde, ve ile vergi ödemelerini bile kabul eden Zug kantonunda olmak üzere zengin Alp ülkesinde ofis açtı.

Ancak bir zamanlar dünyanın en önde gelen kripto para borsası olan FTX’in geçtiğimiz kasım ayında iflas etmesi ve ardından kripto kredi veren Genesis şirketinin iflası, sektörü uzun süredir karakterize eden çılgın coşkuya sekte vurdu.

“FTX çöküşü öncesi ve sonrası olaylar sektörü 2 yıl geri götürdü”

Bitcoin Suisse başkanı Dirk Klee AFP’ye verdiği demeçte “2022’de pek çok şey oldu” diyerek, FTX’in yanı sıra Terra/Luna çöküşü, Three Arrows Capital’in tasfiyesi ve kripto para yatırım platformu Celsius’un çöküşüne işaret etti.

Klee, “Bu gelişmeler, henüz düzenleyici süreçleri takip etmeyen bazı kurumların zayıflıklarını ortaya çıkardı” derken sektörün “hâlâ genç” olduğunu vurguladı.

Bank for International Settlements’a göre, Terra/Luna çöküşünü takip eden piyasa kargaşasında yaklaşık 450 milyar dolar buharlaşırken, FTX’in iflas etmesinin ardından 200 milyar dolar daha kayboldu.

Blok zinciri girişimlerine odaklanan bir fon olan CV VC’nin kurucusu ve başkanı Mathias Ruch, FTX’in çöküşünün sektörü en az bir ya da iki yıl geriye götüreceğini söyledi.

“Küçük girişimler zorluğu aşamayabilir” uyarısı

CV VC anketine göre, geçen yıl İsviçre ve Lihtenştayn’da 2021 yılına kıyasla yüzde 0,6 artışla bin 135 kripto para ve blok zinciri şirketi bulunuyordu.

Ancak aynı zamanda, “unicorn” olarak adlandırılan ve değeri 1 milyar doların üzerinde olan genç şirketlerin sayısı, bir önceki yıl 14 iken 2022’de dokuza düştü. Sektördeki istihdam yüzde dört azalarak 6 binin altına geriledi.

Kripto Vadisi yetkililerinden Jerome Bailly, kripto firması Taurus geçen ay Credit Suisse ve Deutsche Bank gibi önde gelen kurumlardan finansman sağlamayı başarırken, daha küçük start-up’ların “bu zorlu aşamayı atlatmakta” daha fazla zorlanabileceği uyarısında bulundu.

“Dot-com o kadar da kötü değildi”

Hem Bailly hem de Ruch sektördeki çalkantıyı 2000 yılında dot-com balonunun patlamasıyla karşılaştırdı.

Ancak bunun sektör için kötü bir şey olmayabileceğini öne süren Ruch, Google ve Amazon gibi teknoloji devlerinin dot-com küllerinden doğduğuna işaret ederek “Bence fırsatlar çok büyük.” dedi

Yorum Bırak