JPMorgan CEO’su Dimon: Bitcoin ve kripto paraların hepsi dolandırıcılık

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, İsviçre’nin Davos kentinde devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC ekibinin sorularını yanıtladı. Resesyon ve faiz beklentilerinden dünya ekonomisinin gidişatına dair tahminlerini dile getiren Dimon, konu Bitcoin ve kripto paralara gelince sinirlerine hakim olamadı.

Tüm kripto para ekosisteminin bir dolandırıcılık olduğunu belirten hatta sonunda Satoshi’nin milyar dolarları alıp herkese güleceğini söyleyen Dimon şu ifadeleri kullandı:

“Sonunda Satoshi milyarlarca doları alıp gidecek”

Bitcoin ne oluyor ki? Bence kripto paralar hakkında konuşmak bile zaman kaybı. Bana her defasında bu soruyu sorarak neden nefesinizi tüketiyorsunuz? Bitcoin’in kendisi bir kere sürekli spekülasyon üzerine çalışan bir dolandırıcılık. Ama blok zinciri teknolojisi farklı… Onu biz de bilgi transferi için kullanıyoruz. Para transferi için kullanıyoruz. Bitcoin’in değiştirilemez ve 21 milyon arzdan oluştuğunu söylüyorsunuz. Bu rakamın değiştirilemeyeceğini nereden biliyorsunuz? 21 milyona geldiğimiz zaman ne olacak? Satoshi’nin fotoğrafı çıkacak ve hepimize gülmeye başlayacak. Sonunda da Satoshi milyar dolarları alıp gidecek.

“FTX iflasına hiç şaşırmadım”

FTX’in iflası benim için şaşırtıcı olmadı. Daha önce bunların hepsinin merkeziyetsiz bir dolandırıcılık olduğunu söylemiştim. Tether’in şeffaf olmayan açıklamaları olsun, diğerleri olsun… Bitcoin de diğerleri de dolandırıcılık… Artık konuyu değiştirelim, Bitcoin beni hiç ilgilendirmiyor.

“Enflasyon beklendiği kadar çabuk azalmayabilir”

Faizler, enflasyon, getiri yüzdeleri… Fed dahil birçok kişi ve kurum her tahmininde yanıldı. İş dünyası her şeye hazır olmalı. Ben yönetim kurulumuza gittiğim zaman onlara ‘Şu olursa böyle davranırız, bu olursa başka türlü…’ diye sunumlar yapıyorum. Ben tahminlerde bulunup, olasılıklara bakarım. Şimdi de faiz oranının yüzde 5’in üzerine çıkacağını düşünüyorum. Bu benim kişisel fikrim. Enflasyon hala çok yüksek ve güçlü… Beklendiği gibi kolay geçmeyecek. Çin ekonomisi yavaşlıyor. Petrol fiyatları hafif de olsa düşüyor. Piyasa hala çok kırılgan. Bir terörist bomba atsa her şey daha hızlı düşebilir.

“Orta seviye bir resesyon bekliyorum”

Resesyon konusunda endişelenmiyorum. Asıl endişelendiğim konu Rusya-Ukrayna savaşı, ticarette yaşanan zorluklar ve enerji krizi… Bunlar ciddi konular. Ve hala bunlarla ilgili ciddi sorunlarımız var. Bence orta seviyede bir resesyon gelecek. Tabii ki böyle bir şey istemem. Çünkü bir resesyon en çok orta sınıfa zarar verir.

Yorum Bırak