JPMorgan uyardı: Bu ralliden kâr alın

ABD’li dev yatırım bankası JPMorgan, yatırımcıların son piyasa toparlanmasının uzun bir süre devam etmesini beklememesi gerektiğini söyledi. Bankaya göre, halen fırsat mevcutken yüksek fiyatlardan kar satışı yapmak akıllıca olacak.

JPMorgan stratejisti Mislav Matejka, pazartesi günü müşterilerine gönderdiği bir notta, borsanın 2023’e yaptığı güçlü başlangıcın yakında bir yanılsama olduğunun ortaya çıkacağını öngördü.

“Potansiyel ters köşeler olabilir”

Matejka notunda, “İlk çeyreği atlattıkça, bizim görüşümüze göre son dönemdeki piyasa patlaması azalmaya başlayacak.” şeklinde yazdı. Matejka’nın belirttiğine göre, “Fed, siyaset, dezenflasyon aşamasının sorunsuz ilerlememesi, daha zayıf karlılık, daha zayıf yatırım harcamaları ve faaliyet momentumunda yenilenen devirden kaynaklanabilecek potansiyel ters köşeler olabilir.”

“Ralliye şüpheyle yaklaşmak gerekiyor”

Stratejiste göre ralliye şüpheyle yaklaşmanın bir diğer nedeni de döngüsel hisse senetlerinin son dönemde defansif hisse senetlerine kıyasla daha iyi performans göstermesi. JPMorgan stratejisti, ekonomideki bir yavaşlamanın konjonktürel şirketlerin kazançlarına daha fazla zarar vereceğini belirtti.

Matejka notunda ayrıca, “Ancak Fed’in artırımları henüz bitmedi ve piyasa sanki bir toparlanmanın ilk aşamalarındaymışız gibi davranıyor. Bu aşama da her zaman Fed’in sıkılaştırma dönemini takip eder.” ifadeleri yer aldı. Notta, mevcut yükseliş eğiliminin dirençle karşılaşacağı ve aşırıya kaçmış görüneceği öngörülüyor.

Yorum Bırak