Justin Sun, FUD Token’ı duyurdu: “Berbat bir fikir”

Son dönemde birbiri ardına listeden çıkardığı ’larla gündeme gelen borsası Huobi Global, “ token” adıyla FTX’teki alacak haklarıyla ilişkili olan yeni bir token listeledi. “FTX Kullanıcı Borçları ’ı” ifadesinin kısa adı olan FUD, TSİ 15.00 itibari ile Huobi üzerinde işlem görmeye başlayacak.

Bunun bir tahvil token’ı olduğunu belirten Sun, “Kripto dünyasındaki herkesin faydasına olacak şekilde oluşturduk. FUD’ı durdurun ve Huobi Global’de FUD alım satımı yapın!” ifadelerini kullandı.

Sistem nasıl çalışacak?

Açıklamalarını detaylandıran Sun, FUD token’ının alacaklılara yeni bir likidite seviyesi sağlayacağını ve FTX borçlarını açık piyasada alıp satmaya imkan vereceğini kaydetti. Açıklamaya göre, söz konusu token, DebtDAO tarafından kontrol edilecek. 1 FUD, 1 dolar olarak belirlenirken ilk etapta 20 milyon FUD piyasaya sürüldü. FTX, alacaklıların gerçek borç miktarını veri tabanı veya resmi açıklama yoluyla onayladıktan sonra DebtDAO, bu miktara dayalı olarak ikincil halka arz gerçekleştirecek ve tüm FUD token sahiplerine verecek.

Örneğin, açıklanan ve doğrulanan borç miktarı 60 milyon dolar olursa, ilk aşamada piyasaya sürülen 20 milyon FUD’a ek olarak 40 milyon FUD daha ihraç edilecek. ’tan sonra DebtDAO, FUD sahipleri için 1:1 oranında borç geri alımı yapacak. Ek olarak DebtDAO, sözleşmeyi veya borcun noter tasdikli bir kanıtını uygun zamanda yayınlayacağını bildirdi.

“Berbat bir fikir”

Justin Sun ve Huobi tarafından duyurulan FUD token, yoğun eleştiri aldı ve yeni tartışmalara yol açtı. Bazı hukukçular, bunun menkul kıymet kanunların ihlali olduğunu savundular. Yeniden yapılandırma ve iflas hukuku konusunda uzman bir avukat olan ancak kimliğini gizli tutan Wassielawyer, tüm alacak taleplerinin eşit ve karşılanabilir olmadığını, aynı zamanda projenin menkul kıymet kanunlarının ihlali anlamına geldiğini belirterek “Berbat bir fikir” dedi.

GTX’i hatırlattı

Geçtiğimiz günlerde, iflas eden kripto hedge fonu 3AC’nin kurucularının “GTX” adında bir borsa kurmak üzere yatırım almaya başladığı ortaya çıkmıştı. Alışıldık borsalardan farklı olarak GTX’te FTX, BlockFi, Celsius ve Mt. Gox gibi iflas eden platformlardaki alacak varlıkları işlem görecekti. Justin Sun’ın FUD Token girişimi, henüz faaliyete geçmemiş olan bu borsayı hatırlattı.

Yorum Bırak